Kuffu sa Záborská zastáva, podľa Pročka obhajuje fašizmus. Toľko k vraj najlepšej kandidátke OĽaNO

Igor Matovič a Jožo Pročko (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Igor Matovič dnes predstavil kandidátku OĽaNO do volieb 2020. Hoci je nej viacero výrazných osobností s nemalým politickým výtlakom a šéf hnutia ju prezentoval s úsmevom od ucha k uchu, bystrejší pozorovateľ si nemohol nevšimnúť zárodky prvého možného ideologického rozkolu. Tým by však Matovičovo OĽaNO len držalo svoju tradíciu.

Igor Matovič dnes predstavil kandidátku s objektívnym potenciálom pritiahnuť voličov. Líderkou bude rádová pedagogička z východného Slovenska, trojka patrí šéfovi vyšetrovacieho tímu Gorila Lukášovi Kyselicovi a napríklad šiestu pozíciu okupuje svetoznámy tenista Karol Kučera.

Rozumné je ale predpokladať aj to, že v najlepšej kandidátke akú kedy OĽaNO malo (podľa Matoviča), najlepšia a súdržná atmosféra vždy panovať nebude. Iskrenie totiž môže nastať už vo vrcholných priečkach kandidátky. Konkrétne medzi miestom 4, ktoré patrí Anne Záborskej a miestom 7, ktoré sa ušlo humoristovi Jozefovi Pročkovi.

Zhruba to je prvá daň za rýchle poskladanie kandidátky, ktorá síce na prvý pohľad vyzerá lepšie ako to, s čím politik narábal doteraz, no z bližšej perspektívy si nemožno nevšimnúť, že sa znovu potvrdzuje Matovičova doktrína mačkopsa.

Vďaka nej totiž dokázal v minulosti dotiahnuť do vrcholovej politiky nielen ľudí, ktorí s ním dodnes verne spolupracujú, ale aj priamych konkurentov. Hlina, Kuffa, Mezenská, Remišová, Škripek, Ritomská a podobne, tí všetci boli pasažiermi v Matovičovom výťahu smer parlament. Niektorí z nich upadli do zabudnutia ako politické kuriozity, iní dnes lídrovi OĽaNO nevedia prísť na meno.

A keďže tradície sa meniť nepatrí, dnes tu máme opäť nový podnet ku konfliktu. Dôvodom je jedno z najviac skloňovaných mien na Slovensku – Marián Kuffa.

Pročko totiž pri pohľade na neho konštatuje aj to, že „žijeme v štáte, kde sa na fare v Žakovciach dohaduje ako sa bude hlasovať v parlamente…a kde vám farár povie, že liberálny džendžerizmus zavraždil 500 000 ľudí.“

Ďalej pokračuje ako teológ najvyššieho rádu, keď capslockom prizvukuje, že „slovo slobodný-liberálny je základ celej biblie“ a Kuffa podľa neho „obhajuje fašizmus“. Tradičnú rodinu u farárov podľa Pročka zabila práve cirkev a tento kňaz podľa neho v „kostole vymýva ovečkám hlavy“.

Naopak, jednou z tých, ktorý v časoch masívneho odsúdenia Kuffu nad ním nelámali palicu, bola Anna Záborská. Tá na sociálnej sieti napísala napríklad aj toto: „Opakovane som si vypočula kázeň otca Kuffu na trnavskej novéne. V niečom som súhlasila, v niečom nie. To však nie je podstatné. To, či sa mi niečo páči alebo nie, nemá mať vplyv na právo otca Maroša povedať svoj názor a to nielen ako človeka, ale aj ako kňaza.“

Ďalej pokračovala v duchu, že v spoločnosti sa vytvára dojem, akoby kňazi neboli občanmi a mali iba sedieť v kostoloch a nevstupovať do života iných. Kňaz sa podľa jej mienky naopak musí vyjadrovať k témam, ktorými ľudia žijú a takou témou je aj politika. Nemusia s ním vraj nutne súhlasiť, no ju samotnú názor duchovného zaujíma a hlboko nad ním uvažuje.

„Kňazi, hovorte svoje názory! Na život, lásku, rodinu i politiku. Váš pohľad je cenný a nikto nemá právo Vás umlčať,“ uzatvára kľúčová postava Kresťanskej únie a súčasná kandidátka za OĽaNO.

A hoci je pravdou, že trecie hrany v hnutí ako takom tento parciálny konflikt sám o sebe nabrúsiť nemôže, je dobré pripomenúť si, že na ovácie je ešte priskoro a že Matovič je stále expertom numero uno na náhle personálne zmeny a zemetrasenia.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Kollárovo ego dláždi progresívcom cestu k moci

Kollárovo ego dláždi progresívcom cestu k moci

Predseda Národnej rady posunul svojim egoistickým správaním celé Slovensko o podstatný kus bližšie k účasti progresívcov v parlamente. Ak k tomu v rámci nie úplne nereálnych predčasných volieb naozaj príde, už viete, na koho treba ukazovať prstom. Konzervatívci by sa však aj..

Sú to proste pokrytci

Sú to proste pokrytci

KOMENTÁR Poznáte typické správanie psa, ktorý spoza plotu breše a cerí zuby ostošesť, a keď ho pustíte von za bránu,..

V USA vzniká rasistický kult

V USA vzniká rasistický kult

KOMENTÁR Na území Spojených štátov vznikol rasistický kult so všetkými prvkami, ktoré túto odvážnu a donedávna..

Fica je človeku takmer ľúto

Fica je človeku takmer ľúto

KOMENTÁR Robert Fico dnes dokázal zázrak. Vydoloval kúsky empatie aj z tých, ktorým by celé roky nenapadlo, že im bude predsedu..