Chmelár porušil predvolebný sľub: Zakladá politické hnutie Socialisti

Eduard Chmelár (Zdroj: SITA)

Analytik, ľavicový aktivista a nezávislý prezidentský kandidát Eduard Chmelár pred prezidentskými voľbami vyhlásil, že ak nezíska aspoň 5-percentnú podporu voličov, čo nezískal, tak už sa do politiky nevráti. Teraz zakladá politické hnutie s názvom Socialisti a priznáva, že spravil chybu, keď vyhlasoval, že sa do politiky už nebude púšťať.

Chmelár na sociálnej sieti oznámil, že v mene prípravného výboru hnutia už oznámil ministerstvu vnútra, že jeho priaznivci už začali zbierať podpisy na zoznam občanov, ktorí súhlasia s tým, aby vzniklo politické hnutie Socialisti. Na to, aby vznikol nový politický subjekt je podľa zákona potrebných 10-tisíc podpisov.

„Rozhodol som sa vstúpiť do politického zápasu a prispieť všetkými silami k vytvoreniu zásadnej alternatívy k súčasnému vývoju na Slovensku,“ píše Chmelár s tým, že toto rozhodnutie dlho zvažoval.

Analytik dodáva, že zlom v jeho rozhodnutí nastal keď si uvedomil, aké dôležité budú budúcoročné parlamentné voľby pre ďalšie smerovanie Slovenska. „Nadchádzajúce parlamentné voľby budú najdôležitejšími od roku 1998 a možno v celej ponovembrovej histórii. Budú sa nanovo rozdávať karty a určovať smerovanie štátu na dlhé roky, ak nie desaťročia,“ tvrdí Chmelár.

Znepokojujúce je podľa neho to, že ľudia, nemajú reálnu ľavicovú alternatívu voči súčasnej opozícii, ktorá už teraz uzatvára predvolebné koaličné pakty a dohody o neútočení. Práve takúto „reálnu ľavicovú alternatívu“ chce Chmelár ponúknuť.

Výtlak nového Chmelárovho hnutia však zostáva otázny. V prezidentských voľbách získal akademik iba 2,75 percenta hlasov. Jeho nová ľavicová strana pritom bude musieť súperiť nielen s parlamentnými stranami, ale aj s pripravovanými novými projektmi, ako je strana exministra Tomáša Druckera či zoskupenie okolo sudcu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina. Aj s nimi totiž Chmelár zdieľa nezanedbateľnú časť potenciálnych voličov.

Alternatíva k dnešnému kapitalizmu

Chmelár tvrdí, že chce ponúknuť alternatívu voči dnešnej podobe kapitalizmu. Programovo sa chce zamerať na nízkopríjmové skupiny – na mladé rodiny s deťmi, na robotníkov, ľudí so zdravotným postihnutím a dôchodcov. „Na všetkých, ktorých hlas dostatočne nepočuť a ktorí zvádzajú svoj každodenný boj o dôstojnosť, rovnosť a neraz aj prežitie. Práve tých zasiahnu dôsledky klimatickej zmeny najviac a my chceme, aby boli náklady rozložené spravodlivo,“ dodáva.

Politike na Slovensku treba podľa Chmelára vrátiť čitateľnosť. „Nechceme balamutiť ľudí mätúcimi a nič nehovoriacimi názvami typu Smer, Cieľ, Radosť, Za ľudí a čo ja viem, čo ešte. Sme socialisti a hrdo sa hlásime k historickému zápasu za slobodu, rovnosť a bratstvo, za sociálnu spravodlivosť a environmentálnu udržateľnosť, za mier a demokraciu,“ zdôvodňuje.

Hnutie Socialisti nie je prvý pokus Eduarda Chmelára o vstup do parlamentnej politiky. V roku 2015 chcel analytik registrovať hnutie SEN. Ministerstvo vnútra mu však zamietlo žiadosť, pretože nemal potrebných 10-tisíc platných podpisov. Rezort vtedy zamietnutie žiadosti odôvodnil tým, že pri niektorých podpisoch mali byť uvedené čísla neplatných občianskych preukazov alebo neexistujúcich osôb.

— Tím Denník S

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter