Sú tajomní ruskí žoldnieri z Wagneru predĺženou rukou Putina?

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Kontraktori, alebo jednoduchšie žoldnieri sú v menšom či väčšom rozsahu nasadzovaní v konfliktoch po celom svete. Aj napriek vlastným národným armádam, služby žoldnierov využívajú vo veľkej miere aj samotné štáty. I keď sa o nich hovorí menej, svojich žoldnierov má aj Rusko. Ako veľmi ich však má Kremeľ v moci?

Novodobé rozšírenie žoldnierskych armád priamo súvisí s vojnami v Iraku a Aganistane, kde Spojené štáty a Veľká Británia využívali služby známych spoločností ako Blackwater, Paravant či Aegis.

Dôvody sú jednoduché, straty žoldnierskych armád nie sú tak na očiach verejnosti. Zodpovednosť za vedľajšie škody sa rozloží medzi kontraktora a štát a v neposlednom rade, veľmi náročné právne ukotvenie týchto spoločností im dáva väčšie pole pôsobnosti ako regulárnym štátnym armádam.

Okrem západných krajín však zažívajú „boom“ aj ruské žoldnierske spoločnosti. Tie sú v Rusku ilegálne a tak v krajine o nich prakticky nenájdete jedinú oficiálnu zmienku. No medzi tie známejšie sa v praxi radí legendami opradená Wagner Group, ktorú CNN a mnoho iných médií na Západe označuje za predĺženú ruku veľmocenskej politiky súčasného ruského establišmentu. 

CNN však prednedávnom priniesla správu, že Wagner začal operáciu v Mozambiku, kde by mal pomáhať súčasnému prezidentovi Filipemu Nyusi proti povstaleckým milíciám.

Je Wagner predĺženou rukou Putina?

Okolo skupiny Wagner panuje mnoho legiend, na ktorých sa hojne podieľajú senzáciechtivé médiá. Kým na jednu stranu sa v západných médiách objavujú informácie o nedostatočnom výcviku žoldnierov vo Wagneri, na druhú stranu sa im prisudzuje zabratie strategických bodov na Kryme v deň jeho anexie. Čo bola mimoriadne profesionálna akcia, o ktorej dodnes spravodajské služby Západu hovoria s pohŕdaním, no závisťou zároveň.

To, čo však vieme dnes s istotou povedať je, že ak si aj Wagner užíval výsadné postavenie medzi žoldnierskymi spoločnosťami v Rusku, tak v súčasnosti to tak nie je. Ruský denník Novaya Gazeta totiž zistil, že v poslednom období sú aktivity Wagneru v zahraničí len okrajové.

Napríklad správy o padlých ruských žoldnieroch zo Sýrie v júni tohto roku najprv hovorili o príslušníkoch Wagneru, no spomínaný denník zistil, že šlo o príslušníkov spoločnosti Shield. Tá spolu so žoldniermi korporácií Patriot a Vega tvorí gro konkurencie Wagneru.

Iný ruský denník Meduza zase priniesol rozhovor so žoldnierom Wagneru nasadeným vo Venezuele. V prípade nasadenia Wagneru v tejto juhoamerickej krajine množstvo západných analytikov hovorilo o rozsiahlych operatívnych úlohách za účelom podržania vlády Nicholasa Madura v čele štátu. Ako však investigatíva ukázala, tak misia Wagneru spočívala v strážení majetkov Rosneftu (ruskej ropnej spoločnosti) v Caracase.

Wagner však určite nie je v Rusku akýmsi malým hráčom. Jeho jednotky boli nasadené na Ukrajine, v Sýrii a momentálne sú aktívne v Afrických krajinách ako Mozambik a Stredoafrická republika.

Útok na americké jednotky

V Rusku sa však dnes povráva o nemilosti skupiny označovanej niektorými západnými médiami za predĺženú ruku Putina. Do nemilosti mala organizácia upadnúť po útoku na americké jednotky v sýrskej provincii Deir Ezzor z februára 2018. Práve Wagner mal údajne hrať jednu z hlavných úloh pri zabraní tejto časti krajiny.

Vo februári 2018 však okolo 600 vojakov Wagneru s artilériou zaútočili v Deir Ezzor na pozície Sýrskej demokratickej armády a kurdských milícií. Medzi obrancami sa však nachádzali aj americké jednotky, ktoré zavolali vzdušnú podporu.

Jednotky Wagneru pokračovali v útoku po 4 nasledujúce hodiny, počas ktorých na nich útočili americké vzdušné sily, delostrelectvo a dokonca aj vrtuľový bombardér Lockheed Ac130. Po skončení akcie boli odhadované strany Wagneru okolo 300 zo 600 mužov.

Zarážajúci bol na celej akcii ale fakt, že Kremeľ očividne nemal vedomosť a nevydal rozkaz na takýto útok. Moskva samotná ťažko priznávala straty, keď úvodné informácie hovorili o piatich mŕtvych a neskôr sa vyšplhali na niekoľko desiatok.

Táto akcia „na vlastnú päsť“ zrejme stála Wagner jeho výsostné postavenie na trhu so žoldnierskymi spoločnosťami. Pre Moskvu a Washington navyše šlo o prvý otvorený i keď nepriznaný stret od vojny vo Vietname.

— Jozef Hrabina

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...