Iba jeden z desiatich Slovákov má zdravé financie, vyplýva to z prieskumu

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Život na dlh je na vzostupe. Necelá polovica Slovákov potvrdzuje, že ich mesačné náklady rastú rýchlejšie ako príjmy. Zároveň 90 % nemá vytvorenú potrebnú finančnú rezervu. Až polovica slovenských domácností potvrdzuje finančný stres. Vyplýva to z Európskeho spotrebiteľského platobného reportu spoločnosti Intrum.

Tridsaťtri percent respondentov súhlasí, že po uhradení všetkých účtov majú problém vyžiť do najbližšej výplaty. Iba polovici ostane po zaplatení účtov viac ako 35 % z ich príjmu. V domácnostiach s deťmi sa až 48 % vyslovuje k rovnakým obavám.

Prioritou Slovákov je najprv uhradiť účty a až potom utrácať na bežné výdavky. Tvrdí to 9 z 10 respondentov. Až 71 % Slovákov za posledný rok uhrádzalo všetky svoje účty včas. Z tých, ktorým sa stalo, že nejaký účet, prípadne účty neuhradili včas, väčšina uvádza, že išlo o jednorazovú záležitosť.

Finanční poradcovia tvrdia, že pre zdravé financie je vhodné mať vytvorenú finančnú rezervu vo výške aspoň šiestich mesačných platov. Alarmujúce podľa spoločnosti Intrum je, že 57 % Európanov má úspory maximálne vo výške jedného mesačného platu. Pričom tretina nemá ani takúto rezervu a bez pôžičky by nedokázali uhradiť ani minimálny nečakaný výdavok. Výsledky za Slovensko sú veľmi podobné.

Minulý rok 21 % Slovákov tvrdilo, že si za posledných šesť mesiacov na zaplatenie bežných mesačných účtov museli požičať alebo vyčerpať limit na kreditnej karte. Tento rok je to o štyri percentuálne body viac. Z toho až 42 % si musí požičiavať každý mesiac.

Zistenia spoločnosti Intrum potvrdili, že kultúra pôžičiek posilňuje. Stále viac spotrebiteľov sa snaží udržať krok s rastúcimi nákladmi na život. Hoci finančné výzvy v Európe sa stupňujú, finančná gramotnosť sa znižuje a to najmä medzi mladými ľuďmi. “Na Slovensku je obzvlášť dôležité podchytiť mladých ľudí, ktorí sú veľmi náchylní podľahnúť tlaku sociálnych médií, aby míňali viac ako by mali,” uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Intrum Slovakia Martin Musil.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Slovensko poskytuje NATO nedostatok jednotiek, hovorí ÚHP

Slovensko poskytuje NATO nedostatok jednotiek, hovorí ÚHP

Ozbrojené sily Slovenskej republiky (OS SR) poskytujú Severoatlantickej aliancii (NATO) 80 percent požadovaných jednotiek, aj to v podpriemernej kvalite (39 percent). Uvádza sa to v revízií výdavkov na obranu Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP). Najhoršie výsledky podľa vládnych..

Norbert Bödör ide do väzby

Norbert Bödör ide do väzby

Obvinený nitriansky podnikateľ Norbert Bödör v kauze Dobytkár ide do väzby. Pôvodné rozhodnutie špecializovaného trestného..