Saskár Klus: Krym je ukrajinský, tak ako je Žitný ostrov slovenský

Téma anexie Krymského polostrova Ruskom neprestáva rezonovať ani na Slovensku. Pozornosť najnovšie vzbudila cesta spisovateľa a bývalého slovenského diplomata Jozefa Banáša, ktorý po návšteve Krymu vyhlásil, že podľa neho nebol anektovaný a nie je ani okupovaný. Poslanec Národnej rady SR Martin Klus (SaS) kritizuje takýto postoj. 

„Krym je ukrajinský rovnako ako je Žitný ostrov slovenský,“ 
píše Klus na sociálnej sieti. Opozičný poslanec dodáva, že každý Slovák, ktorý koná v rozpore s týmto prirovnaním, je podľa neho nebezpečný pre svoju vlasť. 

Klus tvrdí, že prirovnanie Krymu k Žitnému ostrovu je jeho odpoveďou pre všetkých, ktorí boli nadšení z toho, čo napísal Jozef Banáš po návrate z Krymského polostrova, keď uviedol, že Krym podľa neho nie je anektovaný Ruskom, pretože jeho obyvatelia sa v referende rozhodli, že chcú byť súčasťou Ruskej federácie. 

„Kto do nás vštepuje iracionálnu rusofóbiu, ktorá mi pripomína hokejový zápas, počas ktorého rozhodca brutálne a manipulatívne nadŕža jednému mužstvu,“ napísal Banáš. Spisovateľ dodal, že má priateľov na Ukrajine i v Rusku a v prípade Krymu sa odvoláva na výsledky referenda, v ktorom vyše 90 percent obyvateľov polostrova hlasovalo za pripojenie sa k Rusku. 

Referendum z roku 2014 však väčšina krajín a západných mocností neuznáva, označuje ho za zmanipulované Moskvou a trvá na sankciách proti Rusku za anexiu Krymu.  

„Asi by bolo na mieste sa p. spisovateľa opýtať, ako by sa asi jemu páčilo, ak by na ‚vždy maďarskom‘ juhu Slovenska, niekto v záujme fiktívnej ochrany ‚tamojšej väčšiny‘ zrealizoval inváziu v neoznačených uniformách, narýchlo urobil ‚referendum‘ pod hlavňami ‚osloboditeľov‘ a potom sa tváril, že je všetko v poriadku? A ešte by sa našlo dosť ‚prostoduchých‘, ktorí by pod vplyvom propagandy nielen uverili, že je to pravda, ale dokonca by do Dunajskej Stredy či Komárna chodili robiť reportáže, ako sa tam teraz konečne dobre žije,“ zdôvodňuje Klus svoje prirovnanie Krymu a Žitného polostrova. 

Veľké Uhorsko a trianonská zmluva

Podľa opozičného poslanca nie je jeho prirovnanie až taká fikcia ako by sa mohlo zdať. Klus pritom upozorňuje napríklad na futbalové zápasy, na ktorých sa medzi fanúšikmi klubov z južného Slovenska pravidelne objavujú transparenty s odkazmi o „veľkom Uhorsku“ a podobne sa podľa neho vyjadrujú aj niektorí maďarskí politici . 

„Choďte sa pozrieť do Dunajskej Stredy na futbal, všímajte si odkazy o ‚veľkom‘ Uhorsku niektorých maďarských politických elít a sledujte, čo sa bude diať už o pár mesiacov, pri 100. výročí tzv. ‚trianonskej krivdy‘,“ argumentuje Klus. 

Podľa poslanca by si mali Slováci odpovedať na otázku, „či je pre relatívne malé a heterogénne Slovensko niečo dôležitejšie, ako striktné dodržiavanie medzinárodného práva“.

— Tím Denník S

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter