Pražský starosta Novotný vyvolal rozruch v ruskej TV. Stalin mal zavrieť huby Slovákom a Čechom na 100 rokov, reagoval Žirinovskij

Pavel Novotný v ruskej televízii (Zdroj: Youtube)

Spor medzi Ruskom a starostom pražskej mestskej časti Řeporyje Pavlom Novotným o výstavbu pomníku takzvaným vlasovcom sa vyostruje. Ruská štátna televízia Novotného pozvala ako hosťa do politickej diskusie prostredníctvom video hovoru a došlo k ostrej výmene názorov. Podľa nacionalistu Vladimira Žirinovského mala Moskva v roku 1945 vyslať na Slovensko, do Česka, Poľska a Maďarska okupačné armády a „všetkým zavreli huby“.

Novotný chce vo svojej mestskej časti postaviť pomník trom stovkám Rusov, ktorí patrili k Ruskej oslobodeneckej armáde. Tí síce kolaborovali s nacistami, ktorým padli do zajatia a bojovali s nimi proti ZSSR a spojencom, ale na sklonku vojny sa obrátili proti Hitlerovi a zaslúžili sa o oslobodenie Prahy.

Ruskej ambasáde v Prahe sa nepáči, že starosta mestskej časti Řeporyje chce postaviť pomník, pretože veliteľa vlasovcov – Andreja Vlasova považuje za zradcu a kolaboranta.

„Nestaviame pomník Vlasovovi. Staviame pomník 300 padlým vojakom Ruskej oslobodeneckej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní Prahy,“ vysvetľoval Novotný. V debate ruskej televízie povedal, že v Česku nikoho nezaujíma názor Rusov na túto vec, pretože je podľa neho skreslený. „My sa tu tomu v Česku normálne smejeme. Podľa nášho názoru meliete úplné nezmysly,“ odkázal v debate.

Novotný odpovedal aj na obvinenie zo strany ruských politikov z toho, že vlasovci boli vlastne vrahovia, ktorí v Poľsku zabíjali aj civilistov. Starosta v reakcii uviedol, že Rusi nemajú právo hovoriť o zabíjaní v Poľsku pre krvavý masaker v Katyňskom lese, kde sovietska armáda počas druhej svetovej vojny (1940) povraždila vyše 20-tisíc dôstojníkov poľskej armády a telá nahádzala do masových hrobov. Rodiny popravených vojakov násilne presídlili do Kazachstanu. Išlo približne o 60-tisíc ľudí.

Stalin mal vraj všetkým zavrieť huby

Od ruských politikov sa Novotný za svoje vyjadrenia dočkal tvrdých urážok. Nazývali ho hlupákom a darebákom. Pražský starosta však nezostal nič dlžný svojej kontroverznej povesti ani samotným diskutujúcim, ktorých označil za opitých a nafetovaných. Viackrát si pritom počas prenosu poklepával po čele a chytal sa neveriacky za hlavu, keď ruskí politici uvádzali svoje argumenty proti pomníku.

Mimoriadne tvrdo sa do Novotného obul známy ruský nacionalista a ostrieľaný politik Vladimir Žirinovskij. „Stalinova chyba v roku 1945. Mal poslať okupačné armády po 100-tisíc vojakov do Poľska, Maďarska, Česka, Slovenska, Rumunska, Bulharska a do Nemecka miliónovú armádu. A všetkým zavrieť huby, aby všetci dodnes a ešte ďalších 100 rokov mlčali,“ zaútočil Žirinovskij, ktorého v prezidentských voľbách v roku 2016 podporilo takmer 7-miliónov Rusov.

Žirinovskij v plamennej reakcii na slová Pavla Novotného ďalej uviedol, že štáty, ktoré menoval nie sú a neboli podľa neho komunistické. „Sú to súkromníci. Museli by znášať našu armádu. Na Vlasova by si ani nespomenuli, pretože by museli previesť všetok priemysel do Ruska, Nemecko po vzore Churchilla premeniť na poľnohospodársku krajinu bez akéhokoľvek štátu, nech pestujú zemiaky. Česi nech robia párky a varia pivo, to je všetko. Všetci to boli agresori, všetci tiahli na východ proti Sovietskemu zväzu. Mali sme potrestať všetkých,“ vyhlásil rozhnevaný Žirinovskij.

Podľa ruského nacionalistu sa v krajinách bývalého sovietskeho bloku, ku ktorým patrili aj Česká republika a Slovensko, rúcajú pamätníky sovietskym osloboditeľom a stavajú sa pomníky zradcom, akými boli podľa neho vlasovci. Žirinovskij to považuje za pomstu.

Kontroverzný starosta

Pavel Novotný je členom ODS (Občanská demokratická strana), no verejnosť ho pozná aj ako bulvárneho novinára a moderátora, ktorý sa nevyhýba vulgárnemu prejavu. Nedávno sa napríklad vyslovil proti tomu, aby mali Okamurovi voliči volebné právo, keďže sú podľa neho hlúpi. Poslanca za ČSSD (Česká strana sociálnodemokratická) Jaroslava Foldynu zase nazval „ruskou štetkou“ a pri premiére filmu Kameňák 4 ukázal novinárom holý zadok. Tento rok tiež dostal od súdu peňažný trest 66-tisíc českých korún (vyše 2500 eur) za nebezpečné vyhrážanie. Skutku sa dopustil ešte v roku 2016, kedy adresoval polícii list, ktorý začínal priznaním, že chystá úkladnú vraždu človeka, o ktorom píše.

Moderátoři RU pořadu 60 minut vyjádřili naději, že části jejich pořadů přeložíme do češtiny.OK, tady je proslov Vladimira Žirinovského (ve volbách v roce 2016 13,14 %, 6 917 063 hlasů) z 27.11.2019.CZ titulky.Na YouTube zde: https://youtu.be/QyRYT6CL2Z4

Gepostet von Nikola Repin am Sonntag, 1. Dezember 2019

— TOP, STE

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...