K prieskumom sa dostanete napriek moratóriu. Napríklad takto

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Napriek zákazu zverejňovania predvolebných prieskumov 50 dní pred voľbami by voliči mohli získať informácie o aktuálnych preferenciách. Sľubuje to iniciatíva 50dni.sk, za ktorou stojí štvorica Juraj Šípoš, Zuzana Suchová, Ivana Šáteková a Boris Belan.

Na webe, ktorý založili, vyzývajú ľudí, aby sa registrovali a prejavili vôľu prispieť jedným eurom a viac na spoločný prieskum verejnej mienky, ktorého výsledky chcú darcom posielať e-mailom. Pred spustením samotnej zbierky je potrebná registrácia aspoň 10-tisíc ľudí. Zatiaľ sa na odber prieskumu prihlásilo vyše tritisíc záujemcov.

Ako sa uvádza na webe 50dni.sk, iniciatíva vznikla ako reakcia na to, že „Národná rada Slovenskej republiky schválila zákon, ktorým občanom obmedzila prístup k základným informáciám“. Ak o prieskum verejnej mienky prejaví záujem dostatočný počet voličov, 80 až 70 dní pred voľbami dostanú registrovaní záujemcovia e-mail s údajmi, kam môžu poslať svoj finančný príspevok. Následne, 60 dní do volieb, by mal byť prieskum objednaný u jednej z renomovaných agentúr. „Ak financie vystačia iba na 1 prieskum, tak budeme termín prieskumu tlačiť viac k dátumu volieb, ak budú zdroje na viac prieskumov, rozložíme ich počas 50 dní,“ informujú na webe iniciátori výzvy.

Výsledky prieskumu by mali byť zasielané prostredníctvom e-mailu iba registrovaným záujemcov, ktorí zašlú finančný príspevok. „Tzn., že výsledky budú dostupné iba pre ‚darcov’ a tí by nemali výsledky ďalej zverejňovať – tým pádom neporušujeme ten protiústavný zákon,“ píše sa na stránke 50dni.sk.

Predĺženie moratória na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky zo súčasných 14 na 50 dní parlament prvýkrát schválil 28. októbra. Za pozmeňujúci návrh koaličných poslancov za Smer-SD k novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva hlasovalo vtedy 74 poslancov, najmä zo Smeru-SD, SNS a ĽSNS Mariana Kotlebu. Následne zákon vetovala prezidentka Zuzana Čaputová, no poslanci 24. novembra zákon schválili opäť. Zahlasovalo za neho 80 poslancov, pričom na prelomenie veta je potrebná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, teda 76. Prezidentka sa kvôli novele obrátila na Ústavný súd SR.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...