Pražský starosta Novotný chce postaviť pomník vlasovcom, ktorí bojovali po boku nacistov

Pavel Novotný, starosta pražskej mestskej časti Řeporyje (Zdroj P.Novotný/Facebook)

Kontroverzný starosta pražskej mestskej časti Řeporyje Pavel Novotný sa dostal do sporu s ruskou ambasádou. Tej sa nepozdáva, že Novotný plánuje postaviť vo svojej štvrti pomník venovaný vlasovcom, ktorí časť druhej svetovej vojny bojovali po boku nacistov proti Stalinovi. Na konci vojny však pomohli oslobodiť Prahu.

O pláne Pavla Novotného bude zastupiteľstvo mestskej časti Řeporyje rokovať v polovici decembra. Ruská ambasáda v Prahe však varuje, že starosta pražskej mestskej časti porušil takýmto plánom medzinárodné záväzky, ktoré Česku plynú zo zmluvy o nepremlčateľnosti vojnových zložinov. Novotný Rusom v otvorenom liste odkázal, aby sa nestarali do záležitostí suverénnej samosprávy.

„Řeporyje si pamätajú Vlasovcov ako záchrancov, ktorí tu statočne umierali, keď sem priviezli mier, zrejme hľadajúc vykúpenie zo svojich hriechov, či americké zajatie. Rovnako ako bojovali časť vojny po boku nacistov, postavili sa boľševizmu a vzopreli sa Stalinovi, najväčšiemu masovému vrahovi všetkých čias reprezentujúcemu obludnú ideológiu, ktorá zabila viac ľudí ako práve nacizmus,“ píše Novotný v liste adresovanom ruskej ambasáde v Prahe.

Starosta pražskej mestskej časti označuje tvrdenia ruského veľvyslanectva o porušení medzinárodných dohovorov za drzosť. Podľa kroník, na ktoré sa Novotný odvoláva, sa totiž vlasovci správali k ľuďom v Řeporyjích slušne.

„V řeporyjských kronikách sa píše, že vlasovci sa správali ohľaduplne k tunajšiemu obyvateľstvu a neexistuje jediný záznam o nejakom incidente. Kiež by to isté platilo pre ‚našich‘ červenoarmejcov. Kradli, znásilňovali a dokonca vraždili. Vtedy aj v auguste 1968. Napriek tomu osloboditelia. Rovnako ako nimi boli, mimo ostatného čím, kde a pre koho boli, vlasovci,“ odkázal Novotný ruskej ambasáde.

Podľa vyjadrení starostu Řeporyjí sa zdá, že protest z ruskej strany nebude mať účinok a pomník vlasovcom, ktorí padli pri oslobodzovaní Prahy sa pravdepodobne stane realitou. „O zamýšľanom pomníku vlasovcov budú rozhodovať len a len Řeporyje, nie Rusko. Řeporyje majú tisíckrát lepšiu historickú skúsenosť s vlasovcami, než s vami, vy karikatúry seba samého s atómovým kufríkom za zadkom a hlavou plnou vodky a čierneho svedomia,“ zaútočil Novotný na Rusov.

Takzvaní vlasovci boli občania Sovietskeho zväzu, väčšinou Rusi, ktorí sa v nacistickom zajatí nechali naverbovať do Ruskej oslobodeneckej armády. Od začiatku roka 1945 potom bojovali po boku vojsk nacistickej tretej ríše. Zúčastňovali sa najmä operácií proti partizánom, pričom Nemecko sa vlasovcov obávalo použiť v boji proti ZSSR. Nebolo si totiž isté ich lojalitou.

Táto obava sa potvrdila na konci vojny, keď vlasovci pomohli oslobodiť Prahu, kým Červená armáda bola ešte desiatky kilometrov ďaleko. Ich veliteľom bol generál sovietskej armády Andrej Vlasov, ktorého najskôr zajali nacisti a po skončení vojny a úspešnom oslobodení Prahy ho Sovietsky zväz dal popraviť.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter