Kto má čoho dosť? Nahraný farmár Oravec mal podplácať ľudí blízkych Žigovi. Išlo o miliónové dotácie

František Oravec (Zdroj: SITA)

AKTUALIZOVANÉ Podľa nahrávky zverejnenej firmou ESIN mal farmár a predseda strany Máme toho dosť! František Oravec uplácať ľudí blízkych ministrovi hospodárstva Petrovi Žigovi. Údajne sa tak chcel dostať k eurofondom vo výške 2,5 milióna eur. Ponúkaný úplatok mal byť až 400-tisíc eur. Nahrávku chceli predstavitelia ESIN-u zverejniť na tlačovke, ktorú prerušil Oravec spolu s ďalším farmárom Patrikom Magdoškom.

Text je v závere aktualizovaný o reakciu ministra hospodárstva Petra Žigu.

Spoločnosť ESIN, s ktorou Oravec vedie dlhodobé spory, poskytla médiám nahrávku, v ktorej farmár a predseda strany Máme toho dosť! hovorí o úplatku v súvislosti s dotáciami na malú vodnú elektráreň Gyňov. Tá má byť údajne jeho.

„Si predstav, že tomu Žigovmu človekovi sme zaplatili necelých 400-tisíc eur, … že neoficiálne vybaví dotáciu … na 2,5 milióna eur…,“ vraví líder farmárskych protestov Oravec na nahrávke, ktorú dostali k dispozícii viaceré médiá od predstaviteľov ESIN-u.

Nahrávka, ktorá zachytáva rozhovor Oravca s jeho bratrancom, naznačuje, že „Žigova ľavá ruka“ mala dostať 400-tisíc eur za vybavenie eurofondov na malú vodnú elektráreň, ktorá nepriamo patrila Oravcovi. On sám hovorí, že elektráreň mu patrí, aj keď nie je napísaná na jeho meno.

Ide o malú vodnú elektráreň Gyňov, na ktorú získala nenávratnú dotáciu z eurofondov firma Aqua Energy Gyňov. Dva a pol miliónová dotácia išla cez ministerstvo hospodárstva. Firma však nepatrila priamo Oravcovi, ale istej Kamile Csupkovej, ktorá si na výstavbu elektrárne najala spoločnosť EKO OR. Tá patrí Oravcovi.

Úplatok vo výške 400-tisíc eur, ktorý mal byť podľa nahrávky poskytnutý za vybavenie dotácie, mal byť vyplatený cez legálnu oficiálnu zmluvu za poradenské služby. Tie mal podľa Oravca zabezpečovať Ján Šebesta z firmy Eurosupport. Farmár sa navyše bráni tým, že za tieto „poradenské služby“ neplatil on, ale Csupková.

Oravec pravosť nahrávky nespochybňuje. Priznal, že na stretnutia so Šebestom chodil spolu s Csupkovou, ale tvrdí, že si v tej dobe naozaj myslel, že ide o skutočné poradenstvo pri čerpaní eurofondov. Vraj až neskôr zistil, že ide o korupciu. Oravec označuje Šebestu za „Žigovho bieleho koňa“. V nahrávke sa farmár sťažuje na to, že mu zadržiaval dotáciu ďalšie tri mesiace po zaplatení úplatku a polemizuje, že sa Šebesta zrejme nepodelil s „najvyššími“, teda s terajším ministrom Žigom, ktorý bol v tom čase však opozičným poslancom. Ako tajomník rezortu hospodárstva skončil ešte v roku 2011.

Firma ESIN, ktorá nahrávku Oravcovej komunikácie zverejnila, mala k tejto veci tlačovku, na ktorej Oravec spolu s Patrikom Magdoškom chceli prezentovať svoje názory a nepustili manažérov ESIN-u k slovu. Došlo ku konfliktu s bezpečnostnou službou a oboch členov strany Máme toho dosť! nakoniec odviedla privolaná polícia.

Spoločnosť ESIN je spriaznená s investičnou skupinou J&T, pričom čelí podozreniam aj vyšetrovaniu vo veci subvenčného podvodu. Údajne totiž chcela čerpať dotácie na pozemky, ktoré jej nepatrili.

Reakcia ministra Žigu

Minister hospodárstva Peter Žiga v reakcii na zverejnenie nahrávky, v ktorej Oravec spomína jeho meno, uvádza, že ide o absolútny nezmysel.

„Minister hospodárstva Peter Žiga je pohoršený tendenčnými medializovanými informáciami, ktoré sa zakladajú len na nejakej nahrávke dvoch ľudí, ktorých v živote nevidel a nepozná ich a je zverejnená firmou z portfólia J&T v obchodnom spore súkromných subjektov,” uviedol hovorca ministerstva hospodárstva Maroš Stano pre Denník S.

Žigov rezort v reakcii dodáva, že zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na malú vodnú elekráreň Gyňov je z roku 2011, keď vo vláde Ivety Radičovej šéfoval ministerstvu hospodárstva bývalý člen SaS Juraj Miškov.

„Akoby zanikal fakt, že rozhodnutie bolo prijaté počas vlády politických protivníkov Smeru-SD a on (Žiga) bol opozičným poslancom. To už opozičný poslanec nesie zodpovednosť aj za kroky vlády? Je absurdné a nehorázne, že sa krčmové reči bez dôkazov vydávajú za fakt,” dodal hovorca rezortu Maroš Stano.

POLÍCIA CHRÁNI ZLODEJOV OLIGARCHOV !! Pozrite si brutálny zásah Gestapa – polície voči farmárom František Oravec a Patrik Magdoško Kde zobrali policajti tú drzosť a nazvať protest proti mafiánskemu skorumpovanému štátu divadlom ??Toto chce urobiť ďalší protest všetkých farmárov 👍👍 dosť bolo FICOMAFIE dosť bolo mafiánskych praktíkach zločineckeho smeru !! KONIEC SA BLÍŽI SMRADI !!!!Ďakujeme za každé zdieľanie 👍

Gepostet von STOP Štátnej MAFIi am Donnerstag, 28. November 2019

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...