Nová verzia internetu bez cenzúry a dezinformácií? Pracuje na nej zakladateľ webu

Ilustračné foto (Zdroj: Pixabay.com)

Vynálezca internetu odhalil plány na vytvorenie novej a údajne aj lepšej siete. Tim Berners-Lee vraj ponúka plán, ako by prostredníctvom akéhosi online vládnutia mohla nová sieť bojovať proti dezinformáciám, zberu dát aj cenzúre, ktoré sa stali súčasťou dnešného internetu.

Globálny plán s názvom „The Contract for the Web“, teda kontrakt pre sieť, vytvorila spoločnosť World Wide Web Foundation, ktorú založil a vlastní Tim Berners-Lee. Jeho nová sieť chce dosiahnuť akúsi online vládu, v ktorej by sa štáty aj priemyselné podniky zaviazali, že voľne sprístupnia svoje poznatky a budú ich udržiavať verejne prístupné.

„Ak nebudeme konať teraz a spoločne, aby sme zabránili zneužívaniu internetu tými, ktorí ho chcú zneužívať na rozdeľovanie a podrážanie, tak riskujeme premrhanie jeho potenciálu,“ povedal vynálezca internetu.

Nezáväznými partnermi v tejto snahe sú internetoví gignati Google a Facebook. Obe spoločnosti pritom čelia dlhodobo kritike za to, aké množstvo dát zbierajú o svojich používateľoch, ale aj za to, že ich algoritmy podporujú vyhľadávanie senzácií a tým prispievajú k toxicite online prostredia.

Tim Berners-Lee tvrdí, že kontrakt (The Contract for the Web), ktorý vyvinula jeho spoločnosť v spolupráci s desiatkami expertov a členov odbornej verejnosti je „mapa na ceste k lepšej sieti“. Britský inžinier vyzval vlády, aby posilnili zákony a regulácie. Firmy vyzval, aby neuprednostňovali profit pred dodržiavaním ľudských práv a demokracie.

„Občania musia brať tých pri moci na zodpovednosť a požadovať rešpektovanie svojich digitálnych práv ako aj udržiavanie zdravej konverzácie v online prostredí,“ dodal Berners-Lee.

Plán vynálezcu internetu podporilo viac ako 150 organizácií, vrátane spoločností Microsoft alebo Reddit či mimovládok ako Reportéri bez hraníc. Pridali sa už aj vlády Francúzska, Nemecka a Ghany. Chcú vraj bojovať za zachovanie slobody internetu.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...