Nový šéf PS: Za druhú najhoršiu vec pokladám trápny lokalpatriotizmus a národovectvo

Michal Truban (Zdroj: SITA)

Šéfa Progresívneho Slovenska Ivana Štefunka nahradí manažér spoločnosti Eset Michal Truban, ktorý bol doposiaľ dvojkou v PS a teraz pravdepodobne pootočí politické kormidlo hnutia doprava. Národniari so zmenou vedenia PS pripomínajú Trubanove výroky spred štyroch rokov, keď bol súčasťou delegácie podnikateľov, ktorých prezident Andrej Kiska vzal so sebou na pracovnú cestu po USA.

O ceste s podnikateľskou delegáciou prezidenta Kisku do USA písal vo svojom blogu z 2. októbra 2014 na webe Truban.sk. V texte venovanom desaťdňovej pracovnej ceste v spoločnosti prezidenta a ďalších podnikateľov Truban okrem pocitov a zážitkov opisuje aj svoj postoj k politike.

„Tí, čo ma poznajú, vedia, že ja politiku neznášam a pokladám ju za jednu z najhorších veci, aká chodí po tejto planéte. Za druhú najhoršiu vec pokladám trápny lokalpatriotizmus a národovectvo,“ píše Truban vo svojom staršom blogu. V text ďalej vyzdvihuje prezidenta Kisku a píše, že to vďaka nemu „má Slovensko naozaj veľkú šancu posunúť sa a byť hrdé“.

Práve tá „druhá najhoršia vec“, ktorú uvádza Truban, pobúrila národne cítiacich Slovákov.

Hrnko: Komu chcú vládnuť

Výrok z blogu sa objavil na sociálnych sieťach krátko potom, keď vyšla do éteru informácia o zmenách vo vedení hnutia Progresívne Slovensko a nástupe Trubana. Nad spomínanou vetou sa pozastavil aj poslanec parlamentu a podpredseda SNS Anton Hrnko.

Národniar komentuje Trubanove slová na svojom facebookovom profile s tým, že napriek obrovskému smútku z nedávnej strany najbližšej rodiny pri havárii lietadla, sa chce k tejto veci vyjadriť.

„Vraj po politike dve najhoršie veci sú lokálpatriotizmus a národovectvo. Nuž pozrime sa, čo to je lokálpatriotizmus. Ja to láska k svojej rodine, radosť zo svojho domu, láska ku krajine, v ktorej bývam, a láska k ľuďom, ktorí žijú okolo mňa. A čo to je národovectvo? … To je láska k svojim spolu rodákom, to je radosť z toho, že niekto z nás vyhral matematickú olympiádu, že naši športovci boli úspešní, že nášmu hospodárstvu sa darí, že našim ľuďom sa žije lepšie ako v iných krajinách atď.“ píše Hrnko.

„Ak toto je to zlo, proti ktorému brojila v svojich pútačoch nová prezidentka, tak pán Boh s nami. Ak toto je program progresívcov, ktorý chcú ponúknuť Slovensku, tak sa ich pýtam: Hovorí im niečo pojem Slovensko? Má pre nich nejakú cenu pojem Slovák? A keď ani jedno nie je pravda, v prospech koho chcú na Slovensku vládnuť?“ kladie si otázky podpredseda SNS.

Zatiaľ nie je tak úplne jasné, ako bude vyzerať nová politická mapa Slovenska s nástupom vznikajúcej strany prezidenta Andreja Kisku. Pravdepodobné však je, že Michal Truban na čele Progresívneho Slovenska, ktoré pri svojom vzinku malo aj isté mierne ľavicové prvky, urobí z hnutia plnohodnotnú, nefalšovanú, liberálnu-stredopravú stranu. Už teraz je jasné, že progresívci pôjdu minimálne do eurovolieb spoločne so stranou SPOLU Miroslava Beblavého a parlamentné voľby na Slovensku sú už na budúci rok.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...