Poslanci v Bolívii schválili nové voľby, Moralesovi zakázali účasť

Evo Morales (Zdroj: SITA)

Bolívijskí poslanci schválili v sobotu návrh zákona, ktorý má umožniť konanie nových volieb, avšak bez účasti dlhoročného exprezidenta Eva Moralesa. Ide o kľúčový krok na upokojenie situácie v krajine, ktorú zachvátili nepokoje po prezidentských voľbách z 20. októbra. Návrh, ktorý zakazuje ďalšiu kandidatúru osobám po dvoch po sebe nasledujúcich funkčných obdobiach, najskôr schválil Senát a následne dolná komora parlamentu. Zároveň anuluje výsledky predchádzajúceho hlasovania.

“Chcem sa poďakovať zákonodarcom, že pochopili a vypočuli požiadavky Bolívijčanov,” uviedla na Twitteri dočasná prezidentka Jeanine Áňezová. Tá rovnako v sobotu odmietla návrh exprezidentovej strany, ktorý by zabránil stíhaniu Moralesa. Toho v piatok dočasná vláda obvinila z terorizmu a protištátnej činnosti.

Morales, ktorý bol pri moci od roku 2006, sa vyhlásil za víťaza októbrových volieb a plánoval slúžiť štvrté funkčné obdobie. To vyústilo do násilných protestov, pri ktorých zahynulo najmenej 32 ľudí. Morales pod tlakom 10. novembra rezignoval a ušiel do Mexika. Termín nových volieb zatiaľ nie je stanovený.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...