Iracký minister obrany je švédsky občan na sociálnych dávkach, ktorého vyšetruje polícia

Nadžah Al-Šammári (Zdroj: SITA)

Iracký minister obrany Nadžah Al-Šammári spolu so svojou manželkou poberá štedré dávky od švédskej sociálnej poisťovne. Podarilo sa mu to vďaka vybaveniu druhej identity, v ktorej vystupuje pod falošným menom Nadžah Al-Adeli. Polícia proti nemu eviduje konanie hneď v niekoľkých ďalších veciach. O priam neuveriteľnej kuriozite informuje tamojší denník Nyheter Idag.

K odhaleniu podvodu sa médium dopátralo pomocou zdroja z policajného prostredia, niektorých právnych dokumentov zo Švédska a taktiež vďaka práci novinára francúzskej spravodajskej agentúry AFP, ktorý sa momentálne nachádza v Bagdade.

Mesačné príspevky zaplatené irackému ministrovi obrany a jeho manželke plynúce z poisťovne predstavujú v súčte 9680 švédskych korún (podľa aktuálneho kurzu je to niečo vyše 900 eur). Jedna z dávok činí približne 5200 korún mesačne a ďalšia, príspevok pre deti, predstavuje podľa policajných zdrojov 4480 korún.

V žiadosti, ktorou sa manželský pár štátnej podpory dožadoval, bolo uvedené, že obaja sú odkázaní na finančnú pomoc zo sociálneho zabezpečenia.

Vo veci už prebieha policajné vyšetrovanie a konať začala aj samotná poisťovna. Zdroj z polície, ktorý má k dispozícii aj spis k prípadu, uviedol, že celá rodina žije v Iraku už niekoľko rokov, hoci do Škandinávie chodieva pravidelne, a že Nadžah Al-Šammári z titulu svojej pozície poberá vysoký plat. Byt na predmestí Štokholmu, v ktorom má rodina uvedené bydlisko, je podľa informácií prenajímaný tretej osobe.

Ako by toho nebolo málo, minister, ktorý bol predtým generálom v irackej armáde, figuruje od roku 2015 v ďalších deviatich policajných prípadoch. Zneužívanie dávok je zdá sa iba špičkou ľadovca.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Na hraniciach medzi Indiou a Čínou nastali ľahšie strety

Na hraniciach medzi Indiou a Čínou nastali ľahšie strety

Pri severných hraniciach indického štátu Sikkim údajne opäť nastali strety medzi čínskymi a indickými jednotkami. Predstavitelia Indie ich však označili za „ľahký“ incident, ktorý bol medzičasom vyriešený. Informoval o tom spravodajský web BBC. Región Sikkim leží medzi Bhutánom..

Odoberajte náš newsletter