Čo je to za dohodu o neútočení, keď Hlina prirovnáva Kisku k Harabinovi?

Stroskotanie snáh o vznik veľkého opozičného bloku bolo zároveň prvým väčším testom zmluvy medzi KDH, Za ľudí a PS/Spolu. Aj napriek prísľubu neviesť vzájomné ataky sa šéf kresťanských demokratov neudržal a exprezidenta prirovnal k Štefanovi Harabinovi a implicitne ho obvinil z klamstva.

Dohoda o neútočení bola od samého začiatku trochu zvláštny nápad. Jednak kvôli faktu, že strany v podstate limituje v kreovaní vlastnej politiky či v úprimnom vyjadrovaní názorov, a takisto jej pôvodnými signatármi boli strany, ktoré ležia (alebo by aspoň mali) na opačných stranách hodnotového spektra.

Myšlienku spoločne si hrkútať ešte pred smerodajným rozložením kariet voličom kritizovali nielen konzervatívci a koalícia, ale aj opozičné subjekty. Napríklad Boris Kollár v jej vytvorení cíti akýsi systém „našich ľudí“ a okomentoval ju slovami: „No jasné, ja budem kryť jeho, on mňa, ja teba. Kam sme sa to dostali, keď chceme vyslať takýto signál, ako je pakt o neútočení, čo sa všetci zbláznili? To znamená, že môžu zajtra vykradnúť banku a Kiska sa nebude môcť ozvať?“

Dôveru v zjednocovací potenciál a pozitívny dopad dohody spochybňuje aj Igor Matovič, respektíve jeho neprizvanie. A možné pristúpenie Sulíka rovnako vytvára dojem, že jeho eventuálna účasť má iba prekryť skutočnosť, že ide o ďalší separátny výmysel tzv. novej opozície.

Avšak prvé problémy „neštekať“ začínajú mať aj súčasní zmluvní partneri a nedá sa nevšimnúť si, že plnenie záväzkov im občas robí starosti. Pripomeňme, že týmito záväzkami sú nejasne formulované hľadanie prieniku v programových prioritách a vzájomné neútočenie v predvolebnej kampani.

Ako toto neútočenie v praxi vyzerá, sme sa mohli presvedčiť po krachu vytvorenia veľkej opozičnej koalície. Alojz Hlina totiž krátko po uzatvorení témy na adresu Andreja Kisku, napísal, že sa „nechce spájať s nikým, a už vôbec nie s ďalšími piatimi stranami, ako to navrhuje v bloku zmeny“ a že „na dôvody sa treba pýtať jeho“. Čím ho v podstate nepriamo obvinil z klamstva, respektíve zavádzania.

Kritiku potencionálneho partnera navyše podčiarkol tým, že jeho metódy prirovnal k správaniu sa svojho hádam najväčšieho rivala. „Dnes odôvodňoval svoje rozhodnutie rovnakým spôsobom, ako Harabin v jednom svojom bláznivom videu pred pár dňami odôvodňoval jeho nespájanie sa s Kotlebom,“ pokračoval líder kresťanských demokratov na sociálnej sieti.

V podstate sa tak potvrdilo staré známe konštatovanie, že „papier znesie veľa“, no v praxi je plnenie sľubov o poznanie zložitejšie. Ale že by to za týchto podmienok malo človeka prekvapiť, sa povedať nedá.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...