Danko sa so stožiarom spomína vo fyzikálnej súťaži pre deti. Poprosím ESET nech do takýchto vecí neťahá politiku, odkazuje

Andrej Danko (Zdroj: SITA)

Nevinný žart? Prešľap? Alebo súčasť politického boja? Predseda parlamentu Andrej Danko sa najnovšie dostal aj do zadaní úloh v súťaži Fyzikálny Náboj. „Andrejko si v Bratislave postavil 30 metrov vysoký stožiar, začína sa jedna z úloh v súťaži, v ktorej sa iní politici nespomínajú. Šéf národniarov ukazuje na firmu ESET, ktorá je partnerom súťaže.

„Andrejko si v Bratislave postavil 30 metrov vysoký stožiar, na vrchole ktorého majestátne viala hrdo vypnutá vlajka s plochou 10 m². Akú plochu zaberá tieň vlajky na zemi na pravé poludnie v deň jesennej rovnodennosti, ak vietor fúka presne zo severozápadu?“ píše sa v jednej z úloh tohtoročného kola súťaže Fyzikálny Náboj.

Súťaž Fyzikálny Náboj na Slovensku usporadúvajú organizátori Fyzikálneho korešpondenčného semináru ako súčasť občianskeho združenia Trojsten. Predstavitelia OZ pre Denník S uviedli, že pri tvorbe úloh ich zaobaľujú do „krátkej rozprávky“, ktorá má riešiteľov zaujať. Politike sa vraj v zadaniach snažia vyhýbať, tento rok im tam ale podľa vlastných slov prekĺzli“ dva odkazy na Andreja Danka. „Nie som si vedomý toho, že by v inom zadaní tento rok vystupoval nejaký politik,“ odpovedal Matej Králik z Trojstenu na otázku Denníka S, či sa na inom mieste v zadaní nachádzali odkazy aj na iných politikov.

„Tieto rozprávky zvyknú byť často inšpirované reálnym svetom a príbehmi zo života organizátorov. V minulosti sme použili napríklad zeleného mimozemšťana a sto tabletov,“ hovorí Králik.

Aj keď Andrej Danko nie je v spomínanej úlohe úplne priamo menovaný, tak je jasné, že ide o referenciu na jeho osobu a stožiar, ktorý dal tento rok postaviť pred budovou Národnej rady SR v Bratislave. Rovnako je to aj v prípade druhej narážky na jeho osobu, ktorá „prekĺzla“ autorom do zadaní úloh.

„Andrej a Danko už naozaj nevedia, čo od rozkoše. Najnovšie si obaja vybavili kapitánsky preukaz a teraz sa preháňajú po mori pri Belize. Vzhľadom na svoje pochybné kapitánske schopnosti však radšej plávajú iba konštantnými rýchlosťami po priamkach…“ píše sa v úvode ďalšej z úloh, v ktorých je narážka na predsedu SNS.

Medzi partnermi súťaže sú aj Univerzita Komenského či ESET

Zadania na Fyzikálnom Náboji riešia seniori aj juniori a ako upozorňujú organizátori súťaže, preklady v iných krajinách majú v úlohách rozličné príbehy.

Na Slovensku je partnerom súťaže Fyzikálny Náboj napríklad štátna Univerzita Komenského v Bratislave, ale aj známa spoločnosť ESET, ktorej majitelia podporujú niektorých politikov a médiá. Stretávajú sa napríklad s exprezidentom Andrejom Kiskom. Firma ESET sponzoruje Denník N a jej spolumajiteľ Anton Zajac finančne podporil stranu Progresívne Slovensko.

Danko ukazuje na ESET

O reakciu na referencie v zadaniach úloh fyzikálnej súťaže sme požiadali aj predsedu NR SR Andreja Danka. Ten situáciu komentoval len veľmi stručne.

„Poprosil by som firmu ESET, že ak niekde do súťaži dáva peniaze, aby tam neťahala politiku,“ odkázal Danko prostredníctvom hovorcu.

Samotná strana SNS reagovala nasledovne: „Politický boj už zasahuje všade, žiaľ zvykli sme si už, čo stvárajú sponzori našich konkurentov.“

Politológ: Je to nezvyklé

Politológ Martin Urmanič si myslí, že je nezvyklé, aby sa v takomto type súťaže, aj keď nepriamo, spomínali politici a ich „príbehy“. „Ak by to poňal organizátor širokospektrálne, považoval by som to za odvážny pokus zatraktívniť súťaž. Nakoľko sme ale už v ‘bežiacej’ volebnej kampani a odkaz smeruje iba k jednému z politikov, mohlo by sa to vcelku jednoznačne poňať ako úmysel,“ myslí si Urmanič.

„Ak by organizátor naozaj chcel, tak pri pohľade na našu politicko-stranícku scénu by dokázal zaplniť aj dve súťaže príkladmi s politickým pozadím,“ hodnotí politológ.

— TOP, Redakcia

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...