Baránek: Harabin a Kotleba vedľa seba? To by nemohlo fungovať. Dvaja kohúti na smetisku

Ján Baránek (Zdroj: Reprofoto Youtube/ appDay TV)

ROZHOVOR Andrej Kiska neprijal ponuku z opačnej strany a teraz chce on vytvárať koalíciu. Sú to len preteky o tom, kto bude lídrom. Alojz Hlina by veľmi ťažko prežíval fakt, že Kiska to má viesť, hovorí pre Denník S politický analytik Ján Baránek.

Má ešte Andrej Kiska a jeho strana Za ľudí šancu vytvoriť veľkú opozičnú koalíciu, takzvaný Blok zmeny?

Toto vytváranie koalície a návrhy z jednej strany či druhej strany nie je podľa mňa o žiadnom vytváraní koalícií. Sú to preteky o tom, kto bude lídrom takéhoto zoskupenia, pretože Kiska vlastne neprijal ponuku z opačnej strany a teraz chce on vytvárať koalíciu. Líder je ten, kto vyzve, nie tí, ktorí jeho ponuku prijmú.

Dobre, ale má šancu niečo také ešte vytvoriť, keď má necelé dva týždne do odovzdania kandidátnych listín?

Šancu má, ale v zásade to už nebude koalícia viacerých strán. Teda bude, ale neviem si predstaviť, ako by sa asi tak dohodli na prvých miestach kandidátky. Keď prvých 15 miest neponúkne ostatným, tak oni to budú brať ako jeho účelovú snahu o posilnenie vlastnej pozície. Je to zložité. Za 30 rokov som takýchto rokovaní zažil hrozne veľa a toto je vždy ten najväčší problém pri spájaní sa strán na jednej kandidátke, pretože máme len jeden volebný obvod.

KDH už Kisku v podstate odmietlo, keď si schválilo vlastnú kandidátku na víkendovom zasadaní strany. Myslíte si, že to môže byť v neprospech KDH vo voľbách?

Evidentne tu nikto s nikým poriadne nekomunikuje a pokiaľ aj komunikujú, tak je to stále presne o tom, čo som povedal, že kto bude lídrom. Ide potom prakticky len o marketingové záležitosti a čo sa samotného KDH týka, tak je to otázne. Je to odvážny krok zo strany KDH, ale keď si veria, tak nech idú do toho. Myslím si, že KDH alebo teda Hlina osobne, by veľmi ťažko prežíval fakt, že Kiska má byť lídrom. Lebo Kiska sa síce hlási ku konzervativizmu, má u seba Šeligu, ktorý pôvodne vyšiel z KDH, ale on nie je typicky kresťanský líder. To by však možno nehralo až takú úlohu, ako súboj politických eg.

Richard Sulík už pripustil koalíciu s Kiskom. Myslíte si, že v tomto prípade sa „topiaci slamkly chytá“ a Sulík chce takto zachrániť SaS a dostať sa aspoň takto do parlamentu?

Jednak to a jednak je tu ešte stále Sulíkova SaSanka s Kočnerom a môže to byť preto aj ochrana, aby na neho súperi pred voľbami toto nevyťahovali, keby sa zakryl Kiskovou kandidátkou. SaSka je v úplne inej pozícii, ako bola pred štyrmi rokmi.

Mohol by Kiska pribrať SMK?

SMK? Hej, ale viete čo? Zavolajte Orbánovi a spýtajte sa ho, či sa SMK s niekým dohodne. Je to tak ako vravím.

Tak SMK tvrdí, že s Orbánom nemá nič spoločné a nestretáva sa s ním?

Samozrejme, že priamo oni sa s pánom Orbánom nestretávajú ani nekomunikujú, ale platí, čo som povedal, že zavolajte Orbánovi a spýtajte sa. Je to možno humorné, ale ja to myslím vážne. Zavolajte mu a spýtajte sa ho ako bude SMK postupovať pred voľbami, pretože o tom to je. Aj ja môžem povedať, že s nikým nekomunikujem osobne, keď za mnou ten dotyčný pošle svojho posla.

Čo hovoríte na kampaň Štefana Harabina, ktorý tvrdí, že chce rokovať so všetkými relevantnými stranami, ktoré majú programový prienik so stranou Vlasť?

Harabin za sebou nepáli mosty a necháva si takto zadné dvierka. Asi sa bojí toho, že by sa mu mohlo stať to, čo Mostu, že pred voľbami bude tvrdiť niečo, čo po voľbách flagrantne poruší a potom sa mu to vráti. Ako keď Bugár mal bilbordy, že so Smerom nie a potom tvrdil, že do koalície ide, pretože voliči tak rozhodli. To je ale výhovorka. Harabin si necháva priestor.

Ako vnímate to, že Harabin odmietol predvolebnú spoluprácu s Kotlebom?

Tam sa ani nič iné stať nemohlo lebo neviem, či si viete predstaviť Harabina a Kotlebu vedľa seba – dvoch kohútov na jednom smetisku. To spájanie má síce logiku, lebo ten elektorát je veľmi podobný, ale nemá to personálnu logiku, pretože sú to dve silné egá a to by v spojení nikdy nefungovalo. Oni by sa pretekali v tom, kto má byť líder. Kotleba neviem koľko rokov obieha Slovensko, robí stráže a maká. Je jedno, čo si o tom, kto myslí, ale pracuje a teraz by len ťažko predával líderstvo Harabinovi, ktorý so svojim politickým sebavedomím sám seba nevie asi identifikovať nijak inak len ako lídra a dvaja lídri byť nemôžu.

Má potom Harabin pravdu, keď sólo účasť na voľbách odôvodňuje tým, že nechce, aby sa stratili hlasy národne orientovaných voličov?

Ak sa dostane do NR SR tak to má logiku, ale stále je možné, že by sa tie hlasy stratili a preto by koalícia s Kotlebom mala hlavu a pätu. Harabin si myslí, že časť jeho voličov by od neho mohla s Kotlebom odísť. Neviem, ale možno má Harabin čísla, o ktorých ja neviem a možno je to iba marketingové tvrdenie. V každom prípade nemôžem namietať, keď niekto povie, že ide do toho sám, pretože to je v politickom zmysle slova najčistejšie riešenie. Voči tomu sa nedá namietať.

Čo hovoríte na to, že SNS sa vadí so Smerom, kritizuje jeho ministrov a hovorí o politickom chrapúňstve zo strany smerákov pri hrozbe nevyplatení minimálnych dôchodkov? Môže to byť pre Smer po voľbách problém, ak by zase chcel ísť do koalície so SNS?

Nemôže, pretože dnes je pred voľbami a po voľbách bude situácia iná. Teraz to treba brať tak, že každý je každému konkurentom a vôbec nič to neznamená pre povolebný vývoj ani pre prípadné vládne koalície, ktoré budú po voľbách vznikať. Treba to brať tak, že je pred voľbami. Oni sami dobre vedia medzi sebou, že to neznamená žiadne pálenie postov. Oni sa aj môžu uraziť, ale povolebná situácia môže byť omnoho silnejšia ako to, že sa niekto urazí.

Ako vnímate fakt, že Bélu Bugára na čele kandidátky Mosta vymení Arpád Érsek? Je to znak, že Bugár ide do politického dôchodku?

Inak sa to nedá ani vysvetliť. Bugár je myslím najdlhšie slúžiacim aktívnym politikom na Slovensku a je tiež na čase, aj keby čo bolo. Už prišiel jeho čas. Nech si ide užívať dôchodok.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...