Mierne upravený názov ĽSNS je v súlade so zákonom, vraví ministerstvo. SNS reaguje s údivom

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Názov politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko je v súlade so zákonom. Agentúre SITA to potvrdil tlačový odbor Ministerstva vnútra SR. Reagoval tým na utorkové vyjadrenie predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS), ktorý vyhlásil, že ministerstvo vnútra by malo preskúmať, či je názov strany Mariana Kotlebu v poriadku.

„Názov politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko neobsahuje meno a priezvisko štatutárneho orgánu. V čase konania o zápise nových stanov, v rámci ktorého bola navrhnutá aj zmena názvu politickej strany, boli členmi štatutárneho orgánu Marian Kotleba a Rastislav Schlosár. Nakoľko v názve politickej strany sa mená a priezviská týchto osôb nenachádzajú, neexistoval zákonný dôvod na odmietnutie zápisu takéhoto názvu politickej strany,“ objasnil tlačový odbor rezortu vnútra.

Slovenská národná strana (SNS) s prekvapením prijala toto rozhodnutie ministerstva vnútra. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa strany Zuzana Škopcová, SNS sa v tejto súvislosti obráti priamo na ministerku vnútra Denisu Sakovú a na generálnu prokuratúru.

„Takýmto krokom ministerstvo vnútra Kotlebovi umožnilo ovplyvňovanie voličov vo voľbách, ktorému chcela SNS zabrániť. U voličov totiž napríklad môže byť vyvolávaný dojem vlastníctva politickej strany jedinou osobou, či vplyvnejšieho postavenia takejto osoby nad ostatnými členmi strany,“ uviedol v tlačovej správe poslanecký klub SNS.

Ministerstvo podľa predstaviteľov strany pochybilo, pretože ide o tvar priezviska štatutára. „Žiaden argument v tejto veci nemôže obstáť. Dôvodová správa zákona nám taktiež dáva za pravdu,“ myslia si národniari. Veria, že ministerka vec dôsledne preskúma a vyvodí náležité právne následky. „Takisto, že si situáciu všimne aj komisia pre voľby,“ dodala SNS.

Pôvodne sa strana nazývala Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Parlament však v júni schválil v skrátenom legislatívnom konaní novelu zákona o politických stranách, podľa ktorej názov strany alebo jej skratka nesmú obsahovať meno alebo priezvisko osoby, ktorá je štatutárnym orgánom, členom štatutárneho orgánu alebo členom prípravného výboru strany.

Z parlamentných politických strán sa toto opatrenie týkalo aj hnutia Sme rodina – Boris Kollár. Samotný Kollár však pre agentúru SITA v polovici októbra uviedol, že jeho meno z názvu strany odstránia a budú sa volať iba Sme rodina. Názov naozaj zmenili.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...