Junckerovi sa kráti čas vo funkcii. Toto sú hlavní favoriti na nového šéfa Európskej komisie

Jean Claude Juncker (Zdroj: SITA)

Týždeň pred skončením funkčného obdobia súčasného šéfa Európskej komisie (EK), ktorým je do konca júna Jean-Claude Juncker, stále nie je jasné, kto ho nahradí. Európska rada sa pri prvej voľbe nového šéfa EK nezhodla na žiadnom z kandidátov. Ako pri väčšine veľkých rozhodnutí v Európskej únii, aj v tomto prípade záleží na dohode Francúzska s Nemeckom.

Nemecko sa chce držať zaužívaného systému top kandidáta (spitzenkandidat), ale viaceré členské krajiny to považujú za „demokratickú anomáliu“ a francúzsky prezident Emmanuel Macron navyše odmietlo podporiť kandidáta nemeckých kresťanských demokratov (CDU) Manfreda Webera. 

Po samite, na ktorom sa nepodarilo zvoliť nového šéfa Európskej komisie (EK) sa Macron vyjadril, že nemá problém podporiť v tejto funkcii kandidáta z Nemecka, ale Webera striktne odmietol. Podľa Macrona nemá Weber potrebné skúsenosti a nie je dosť dôveryhodný.  

Okrem európskych liberálov, ku ktorým patrí aj Macronova strana Republika vpred (LREM), sa proti Weberovi na čele Komisie postavili aj európski socialisti a demokrati z frakcie S&D. 

Francúzsky prezident je jedným z hlavných oponentov takzvaného „spitzenkandidat“ systému. Podľa neho vyberajú frakcie EP svojich kandidátov podľa počtu mandátov v europarlamente, čo v praxi znamená, že strana s najväčším počtom kresiel v EP nominuje jedného zo svojich členov a ten prevezme kreslo šéfa Komisie. V roku 2014 sa vďaka tomuto systému stal predsedom EK Jean-Claude Juncker, ktorý je tak ako Weber súčasťou straníckej rodiny európskych ľudovcov (EPP). 

Delenie moci

Európski ľudovci sú aj dnes najsilnejšou frakciou Európskeho parlamentu a Weber je jedným z nich, ale cez Macrona jednoducho neprešiel. Nemeckí kresťanskí demokrati (CDU), ktorí sú v europarlamente súčasťou Európskej ľudovej strany (EPP) však stoja za svojim kandidátom a je preto otázne, kto nakoniec nahradí Junckera na poste šéfa Komisie. 

Francúzsky prezident neponúkol na miesto kandidáta EPP žiadnu priamu alternatívu. Zatiaľ neoficiálnym kandidátom frakcie liberálov – po novom nazvanej Obnovme Európu (Renew Europe) – je hlavný vyjednávač EÚ o brexite Michel Barnier. 

Slovenským favoritom na post šéfa Komisie je eurokomisár Maroš Šefčovič, ktorý mal mať podporu krajín V4, ale k nadnárodnej zhode na jednom kandidátovi s našimi najbližšími susedmi nedošlo. Šafčovič sa ani v zahraničných médiách neobjavuje medzi top kandidátmi na tento post. 

K vyše dvom desiatkam uchádzačov o kreslo predsedu EK patrí napríklad aj súčasný prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans, dánska politička Margrethe Vestagerová a Nemka Ska Kellerová zo strany Zelených (Greens). 

Šepká sa aj o prípadnej kandidatúre liberálneho holandského premiéra Marka Rutteho, súčasnej šéfky Medzinárodného menového fondu Christine Legardovej či litovskej prezidentky Dalii Grybauskaiteovej. 

Debaty o tom, kto bude nakoniec šéfovať Európskej komisii, môžu lídri šiestich ekonomicky najsilnejších členských krajín EÚ viesť na samite G20 v Osake a pravdepodobne budú pokračovať aj pred prvým zasadaním europarlamentu. Prvé slávnostné zasadanie EP v novom zložení bude 2. júla v Bruseli.

— Tím Denník S

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...