VIDEO Africký kráľ si nechal doviezť vyše 130 luxusných aut. Jeho obyvateľstvo pritom hladuje

Mswati III. počas návštevy Malajzie (Zdroj: SITA)

Hoci je to pre moderného Európana iba ťažko predstaviteľné, aj dnes vo svete prežívajú skostnatené monarchie, ktorých podstatným bodom existencie je zabezpečiť materiálne blaho kráľa. Ukážkovým príkladom takéhoto zriadenia je Svazijsko. Najnovším excesom tamojšieho panovníka je totiž dovoz desiatok luxusných Rolls-Royceov a BMW pre jeho osobnú potrebu či pre jeho blízke okolie. Aj takéto sú priority elity v krajine, ktorá okupuje posledné priečky vo všetkých relevantných rebríčkoch kvality života.

Svazijské kráľovstvo, bývalá anglická kolónia, sa nachádza v južnom cípe Afriky a jeho jedinými susedmi sú Mozambik a Juhoafrická republika. V krajine žije približne 1,3 milióna obyvateľov, hlavné mesto sa nazýva Mbabane a azda najviac charakteristickým svazijským problémom je osoba jeho kráľa.

Je ním Mswati III., ktorý sa dostal na trón ešte ako 18 ročný v roku 1986, čím sa stal najmladším vtedajším panovníkom vôbec. Dnes sa však do povedomia tunajšej verejnosti dostáva predovšetkým v súvislosti s tromi faktormi.

V prvom rade je ním len rok staré premenovanie krajiny zo Svazijska na eSwatini (čo znamená „zem Svazijčanov“), ktoré si kráľ takpovediac daroval k 50-tim narodeninám. Ako jeden z dôvodov tohto kroku uviedol ten, že ľudia si vo svete mýlili jeho štát so Švajčiarskom.

Neslávne ho zviditeľnila aj jeho polygamia, nakoľko Mswati III. má podľa dostupných údajov až 15 manželiek a dokopy 23 detí.

Poslednou pozoruhodnou črtou sú jeho majetkové pomery. Tie magazín Forbes odhadol už v roku 2009 na približne 200 miliónov dolárov.

A hoci je známe, že za tieto pofidérne nadobudnuté peniaze si monarcha užíva luxus už dlhodobo, pred pár dňami sa naozaj „prekonal“ a do svojho vozového parku investoval jednorazovo zhruba 15 miliónov eur.

Za túto sumu si totiž nechal doviezť 19 superluxusných Rolls-Royceov (18 modelov Ghost a 1 Cullinan) a 120 vozidiel značky BMW. V tomto prípade šlo o modely 540i a X3. Tie by mali následne skončiť v rukách jeho manželiek, detí a v neposlednom rade v rukách všetkých, ktorých by si nerád znepriatelil.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Úmrtnosť v Česku bola vlani najvyššia za takmer 30 rokov

Úmrtnosť v Česku bola vlani najvyššia za takmer 30 rokov

Dôvody úmrtnosti štatistický úrad nezverejňuje, ale podľa údajov rezortu zdravotníctva je na príčine koronavírus. Úmrtnosť v Českej republike v minulom roku prekonala rekord. Do konca prvého decembrového týždňa v krajine podľa údajov Českého štatistického úradu (ČSÚ) v krajine..

Odoberajte náš newsletter