Pellegrini sa sťažoval na kvalitu politického súboja, Danko na posilňovanie práv LGBT

Peter Pellegrini (Zdroj: SITA)

Prezidentka Zuzana Čaputová považuje za výzvu zvýšiť kvalitu právneho štátu. Premiér Peter Pellegrini hovorí o zhoršujúcej sa kvalite politického súboja. Predseda parlamentu Andrej Danko kritizuje snahy posunúť ďalej práva LGBT ľudí. Traja najvyšší ústavní činitelia to uviedli dnes v relácii V politike na TA3, ktorá bola venovaná najmä 30. výročiu Novembra 1989.

„To čo revolúcia priniesla, je veľmi cenné. To, že máme dnes slobody a práva, ktoré máme, je nesmierne dôležité. Faktom je, že veľa ľudí nie je spokojných s vývojom po roku 1989. Treba dokončiť tie zmeny, aby ľudia žili dôstojný život,“ uviedla prezidentka Čaputová. Podľa nej je dôležité, aby práva a slobody získané v novembri 1989 mohli aj všetci ľudia využívať. Veľkou výzvou je podľa prezidentky kvalita právneho štátu. „Je nevyhnutné, aby sme chápali problémy krajiny a prinášali vecné riešenia,“ povedala. V blížiacich sa parlamentných voľbách vidí prezidentka veľký dopyt po schopnosti komunikovať kultivovane a spolupracovať.

„Máme veľa vecí, na ktoré môžeme byť hrdí, ale nesmieme opomínať veci, ktoré na Slovensku chýbajú, a to je infraštruktúra a sociálne zázemie a na tom musíme pracovať,“ tvrdil v relácii predseda parlamentu Danko (SNS). Na otázku posunutia niektorých práv ešte ďalej, ako napríklad v prípade ľudí s odlišnou sexuálnou orientáciou, Danko vyhlásil, že práva LGBT nie sú základné ľudské práva, lebo sexuálne právo nie je v ústave. Akceptovanie ich spolužitia by si podľa Danka automaticky vyžadovalo umožniť im adopcie detí.

Podľa Danka treba poukázať na iné oblasti, ako je sloboda prejavu v internetovom priestore, kde sa vraj deje veľa trestných činov. „Zrkadlom slobody práva je povinnosť, ale aj rešpekt iného práva. Vaše právo a moje právo končí tam, kde začína právo iného. Slobodný názor neznamená to, že môžete niekoho v demokratickom štáte bez dôkazu obviniť,“ povedal. Médiá by mali byť podľa neho vlastnícky čisté a mali by mať vyvážený postoj.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v narážke na kauzy týkajúce sa justície pripomenul, že dôvera ľudí vo veľké štátne inštitúcie má rezervy a teraz prichádza fáza, keď sa bude treba vysporiadať s ľuďmi, ktorí sa postavili nad zákon. Podobne ako Danko sa venoval prejavom na internete. Právo byť anonymný nie je niečo, čo má podľa premiéra súvisieť so slobodou slova. „Za to, čo poviem, musím niesť následky. Aj na internete sa treba podpísať svojím menom a nie skrývať svoje postoje za prezývkou,“ myslí si. V prípade slobody slova v médiach podotkol, že ak je kritika novinára objektívna a správna, je namieste. Pellegrini sa zároveň sťažoval na podľa neho degradujúcu kvalitu politického súboja. „Dopredu sme sa posunuli, len keď sme sa držali spolu,“ zdôraznil.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...