Zhromaždenie k výročiu Nežnej revolúcie sa začne symbolicky o 17:11

17. november 1989 (Zdroj: Pixabay.com)

Na Námestí slobody vystúpia osobnosti Novembra 1989, novinári a holandský publicista Chris Keulemans.

Výročie Nežnej revolúcie si dnes zhromaždením pripomenie aj iniciatíva Za slušné Slovensko. Chce sa tak okrem iného poďakovať predošlej generácii za ich boj za demokraciu počas Nežnej revolúcie. Podujatím zároveň zdôrazní, že za demokratické princípy je potrebné bojovať aj v dnešných časoch. Zhromaždenie odštartuje na bratislavskom Námestí slobody symbolicky o 17:11.

Iniciatíva hovorí, že ľudia v Novembri 1989 túžili žiť v krajine, kde politici, sudcovia a polícia neslúžia jednej strane, ale všetkým občanom. „Dnes sme svedkami pribúdajúcich dôkazov toho, aký prehnitý systém sa na Slovensku roky budoval. Vládli tu politici, ktorí sa správali podľa hesla ‚vyhraj voľby a môžeš všetko’. Bohužiaľ, nezostalo ‚iba’ pri spreneverených miliónoch alebo falošných tituloch,“ uviedla iniciatíva a poukázala na vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vo februári 2018.

Ako agentúru SITA informovala Eva Lavríková z iniciatívy, na námestí sa zhromaždeným prihovoria za osobnosti známe z Novembra ’89 Peter Zajac a Martin Bútora a za vtedajších študentov Zuzana Mistríková a Filip Vagač. O európskom rozmere udalostí prehovorí holandský spisovateľ a novinár Chris Keulemans, za novinárov sa prihovoria Beáta Balogová a Matúš Kostolný. Za spojené občianske iniciatívy tentokrát prehovorí iniciatíva Dobrý úradník, menovite Naďa Kurilová a Veronika Ferčíková. V mene mladých rodín na pódiu vystúpia Matej Sajfa Cifra s manželkou Veronikou Ostrihoňovou Cifrovou. Ďalej prehovoria Pavol Žilinčík, Zuzana Hlávková a herci. O hudobnú časť programu sa postará Jana Orlická a skupina Para.

Revolučné udalosti novembra 1989, počas ktorých sa zrútil komunistický režim, naštartovali študenti, ktorých od začiatku výrazne podporovali práve umelci. V Bratislave sa pred 30 rokmi podvečer 16. novembra 1989 zhromaždili pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva a pred ministerstvom školstva hovorili o potrebe demokratizácie školstva. Veľkú demonštráciu pripomínajúcu 50. výročie zatvorenia českých vysokých škôl nacistami pripravili 17. novembra 1989 študenti v Prahe. Jej brutálne potlačenie na Národnej triede vyvolalo medzinárodné rozhorčenie a vyburcovalo českú a slovenskú spoločnosť.

Do štrajku na vysokých školách v Československu vstúpili aj herci všetkých divadiel, od 20. do 26. novembra sa konali denne stotisícové manifestácie v celej ČSSR. Začali sa formovať občianske hnutia a združenia, v Česku vzniklo Občianske fórum a na Slovensku Verejnosť proti násiliu, ktoré boli prvé roky po páde komunizmu aj vládnymi stranami. Po páde komunistického režimu sa prvé slobodné parlamentné voľby konali v júni 1990.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Norbert Bödör ide do väzby

Norbert Bödör ide do väzby

Obvinený nitriansky podnikateľ Norbert Bödör v kauze Dobytkár ide do väzby. Pôvodné rozhodnutie špecializovaného trestného..