Najväčší protest od roku 1989. Štvrťmilióna Čechov protestovalo v Prahe proti Babišovi

Protest v Čechách (Zdroj: SITA)

Český premiér Andrej Babiš čelil predposlednú júnovú nedeľu najmasovejším protestom od Nežnej revolúcie. Na pražskej Letnej sa stretlo vyše 250-tisíc ľudí. Tak ako predošlé protesty proti Babišovi, aj tento zorganizovali aktivisti z iniciatívy „Milion chvilek“. Odporcovia premiéra požadujú jeho odstúpenie z funkcie pre stret záujmov a zmeny v justícii.

Najnovšie protesty proti Babišovi a jeho vláde vypukli v susednom Česku po aprílovej výmene na poste ministra spravodlivosti. Jana Kněžínka na čele rezortu justície nahradila Marie Benešová, ktorú odporcovia premiéra považujú za prekážku vo vyšetrovaní Babišovho údajného stretu záujmov. Exminister aj súčasná ministerka spravodlivosti sú pritom z premiérovho hnutia ANO. 

Okrem demisie premiéra Babiša a šéfky rezortu spravodlivosti Benešovej požadujú protestujúci Česi aj prijatie akýchsi „poistiek“, ktoré by zaručovali nezávislosť českej justície. 

Ďalšou z požiadaviek demonštrujúcich aktivistov je, aby spoločnosť Agrofert, ktorú Babiš umiestnil do zvereneckého fondu, vrátila európske dotácie a už žiadne ďalšie nečerpala. Rovnako požadujú, aby Agrofert nemal daňové úľavy a nemohol sa uchádzať o štátne zákazky. Babiš má totiž podľa nich na Agrofert stále vplyv, aj keď sa jeho bývalá firma nachádza v zvereneckom fonde. 

Demonštrantov podporila aj Čaputová

Premiér však v reakcii na protesty uviedol, že Česko sa nikdy v samostatnej histórii nemalo tak dobre ako v súčasnosti. „Človek má z toho pocit, že čím viac peňazí pumpuje, tým viac sú ľudia nespokojní. Je to zvláštna situácia,“ skonštatoval Babiš. 

Podporu protestom proti vláde Andreja Babiša nepriamo vyjadrila aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová počas oficiálnej návštevy Prahy v týždni pred protestami na Letnej. „Mám pochopenie pre Václavské námestie plné pokojných ľudí, pretože som mala pochopenie pre tie námestia v Bratislave. Spojuje nás totiž pokojný tón, to je veľmi dôležité,“ vyhlásila prezidentka. Viacerí analytici uviedli, že takéto vyjadrenia Čaputovej by sa dali vnímať ako zasahovanie do vnútropolitických záležitostí cudzieho štátu. 

Na Letnú v Prahe prišlo 23. júna protestovať podľa polície 200-tisíc ľudí. Mobilný operátor T-Mobile na základe vlastných dát uviedol, že v čase protestov bolo na mieste až 280-tisíc ľudí. 

Protesty ako politika

Protest na Letnej podporili okrem umelcov a hercov aj viacerí opoziční politici, čo naznačuje rastúci význam protestov, ktoré opozícia samozrejme víta, ako možnosť oslabiť súčasnú vládnu koalíciu. 

„Volanie po zmene je stále silnejšie a som si istý, že spolu ju dosiahneme,“ uviedol predseda opozičnej ODS Petr Fiala pre portál iDnes.cz. 

Na diaľku podporil protestujúcich aj predseda Pirátskej strany Ivan Bartoš, poslanec KDU-ČSL Marian Jurečka či Petr Gazdík zo strany Starostov a nezávislých (STAN). Podľa Miroslavy Němcovej sa Česi musia ozvať, aby sa „nestali z občanov zamestnancami Andreja Babiša a rukojemníkmi Miloša Zemana“. 

Vyjadril sa aj exminister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg, ktorý poprosil protestujúcich, aby vo svojom úsilí vydržali. Miroslav Kalousek (TOP 09) vníma demonštráciu na Letnej ako „protest za férové prostredie, v ktorom si každý môže slobodne vybrať svoju alternatívu“. 

Organizátori protestov z iniciatívy „Milion chvilek“ plánujú ďalšie demonštrácie proti vláde premiéra Andreja Babiša na november, keď si spoločne s Čechmi pripomenieme 30. výročie Nežnej revolúcie.

— Tím Denník S

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Matovič chce predĺžiť núdzový stav. Kollár to vidí inak

Matovič chce predĺžiť núdzový stav. Kollár to vidí inak

Slovensko podľa predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina) nepotrebuje núdzový stav, ale postoj premiéra Igora Matoviča vraj chápe. Predseda vlády chce predĺžiť núdzový stav, aj po jeho skončení, aj keď viacerí ústavní právnici upozorňujú, že by..