Tisíce ekologických aktivistov ukončili blokádu uholnej bane v Nemecku

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Masový protest hnutia Ende Gelände je ďalším dôkazom o tom, že Zelení a spriatelené ekologické hnutia v Nemecku získavajú na popularite. Podľa nedávnych prieskumov sú dnes so ziskom takmer 20% dokonca druhou najväčšou politickou silou v krajine.

Demonštrácia hnutia a jeho približne 8 000 sympatizantov sa uskutočnila v povrchovej uholnej bani Garzweiler v západnej časti Nemecka, ktorá spadá pod energetický gigant RWE.

Cieľom aktivistov, ktorých posilnili aj účastníci piatkového ekologického protestu v Aachene, bolo vyjadriť odpor voči masívneho dolovaniu a spaľovaniu uhlia, búraniu obydlí či ďalšiemu ničeniu vzácneho Hambašského lesa kvôli rozšíreniu ťažby.

Keďže protestujúci plánovali zasiahnuť na viacerých „frontoch“, rozdelili sa na 5 väčších skupín, ktoré nazvali „prsty.“ Jeden z nich s prívlastkom „zelený“ mal napríklad na starosti blokádu trate medzi baňou a elektrárňami v Neurathe a Niederausseme, ktoré Garzweiler zásobuje uholným palivom. 

Akcia sa nezaobišla bez stretov s policajnými zložkami. Ku konfliktom dochádzalo počas prekonávania blokád pri vstupe do areálu, oslobodzovaní zadržaných kolegov alebo pri nedeľnom vypratávaní bane.

Zranenia utrpelo celkovo osem strážcov zákona a podľa zástupcov hnutia Ende Gelände sa o komplikácie pri odchode pričinila predovšetkým zlá komunikácia medzi políciou a prokuratúrou. Odporcovia ťažby na svojom twitterovom účte toto počínanie nazvali „policajným násilím.“ Objavili sa aj správy, že zadržaní aktivisti nedostali niekoľko hodín jedlo či vodu, čo polícia poprela.

Aj napriek niektorým obmedzeniam k výraznejším ekonomickým škodám neprišlo. „Nie je to tak, že by sme hneď museli odstavovať elektrárne,“ citovala hovorcu spoločnosti RWE spravodajská agentúra DPA.

— Tím Denník S

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Európske vlády a USA požadujú prepustenie Navaľného

Európske vlády a USA požadujú prepustenie Navaľného

Niekoľko európskych vlád aj predstavitelia Spojených štátov vyzvali na prepustenie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktorého v nedeľu zatkli po prílete do Moskvy. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Prepustenie jedného z najväčších kritikov ruského prezidenta Vladimira Putina..

Odoberajte náš newsletter