PRIESKUM Kiskova strana by sa do parlamentu dostala len tesne

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Ak by sa parlamentné voľby konali predposledný júnový víkend, vyhrala by ich síce strana Smer-SD, ale súčasná vládna koalícia by už nemala väčšinu. Na druhom mieste by skončila koalícia strán Progresívne Slovensko-Spolu. Nová strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí by sa do parlamentu dostala len tesne. Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis.

Vládny Smer by podľa prieskumu volilo 18,3 percenta opýtaných. Progresívne Slovensko-Spolu (15percent) stráca na vládnu stranu iba tri percentá a podporu vyše jedenástich percent voličov by si získala ĽS NS (11,4 percenta).

S menej ako desaťpercentnou podporou nasledujú súčasné opozičné strany, ktoré utrpeli voličské straty po vstupe progresívcov a Kiskovej strany na politickú scénu. Až štvrtá by podľa júnového prieskumu agentúry Polis skončila SaS (8,5 percenta).

Do parlamentu by sa tentokrát dostalo aj KDH (8,2 percenta), ktoré by malo väčšiu podporu ako vládna SNS (7,6 percenta). Tesne by sa potom dostali do Národnej rady SR aj hnutie OĽaNO (6,3 percenta), Most-Híd (5,1 percenta) a päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu by prekročila aj Sme rodina (5,0 percent). 

Kiskova strana nemá nič isté

Strana Andreja Kisku Za ľudí, ktorá v čase prieskumu ešte formálne neexistovala, by mala podľa prieskumu spoločnosti Polis podporu 5,2 percenta voličov, čo je o polovicu menej než ukazoval májový prieskum agentúry AKO. 

Podľa analytika a zakladateľa agentúry Polis Jána Baránka by sa mala politická situácia vykryštalizovať na jeseň. Baránek pripomína, že presnejší „výsledok (prieskumu) môžeme očakávať, až keď Kiska oficiálne ohlási, že má podpisy a odštartuje stranu, predstaví všetkých relevantných ľudí a aj viac z programu“. Až potom bude podľa Baránka možné určiť ako bude strana Za ľudí vnímaná voličmi. 

Analytik však varuje, že do riadnych parlamentných volieb naplánovaných na marec budúceho roka zostáva ešte trištvrte roka, čo je dosť dlhé obdobie, počas ktorého sa môže situácia na politickej scéne meniť a do hry môžu okrem Kiskovej strany vstúpiť aj ďalšie nové politické subjekty.

— Tím Denník S

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...