Situácia vo vede si vyžaduje odvážne riešenia, zhodli sa účastníci okrúhleho stola

Predseda SAV (Zdroj: SITA)

Zlepšenie situácie vo vede, výskume a vysokom školstve si vyžaduje nielen zmeny v prístupe, ale aj odvážne riešenia. Zhodli sa na tom účastníci stredajšieho okrúhleho stola organizovaného predstaviteľmi univerzít, Slovenskej akadémie vied (SAV) a Učenej spoločnosti Slovenska (UCS). Agentúru SITA o tom informoval hovorca Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU) Fedor Blasčák. Podľa zúčastnených by sa mala zlepšiť aj vzájomná komunikácia a dlhodobé financovanie.

Okrem uskutočnenia smelých krokov účastníci súhlasili s tým, že by sa mala zlepšiť komunikácia medzi jednotlivými aktérmi vednej politiky. Riešenie by mohla predstavovať zhoda na dlhodobej koncepcii financovania vedy, výskumu a vysokého školstva. Podľa účastníkov majú veda a výskum potenciál byť rozhodujúcim faktorom pre úspešnú premenu hospodárskeho modelu na Slovensku smerom k väčšej konkurencieschopnosti v medzinárodnej súťaži.

Predseda UCS Peter Moczo identifikoval na úvod stretnutia zdroje problémov vo vede. Tie pramenia nielen zo strany štátu, ale aj z prostredia vedeckej komunity. Zákon o štátnej vedeckej politike je podľa Mocza zastaraný a absentuje aj medzinárodný audit výsledkov výskumu.

Moczo uviedol, že až na svetlé výnimky si vedci neurobili poriadok vo svojej vedeckej komunite. Sieť vysokých škôl je predimenzovaná, atomizovaná a nestratifikovaná. Predstiera sa vedecká kvalita a uplatňuje sa rovnostárstvo. Vytváranie zdravého konkurenčného a motivujúceho prostredia v nej absentuje.

Podujatie organizovali štyria rektori výskumných univerzít, a to STU, Univerzity Komenského v Bratislave, Technickej univerzity v Košiciach, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, predsedovia SAV a UCS. Stretnutia sa zúčastnili aj experti a zástupcovia štátnej správy či politických strán a zamestnávatelia inovatívnych firiem na Slovensku.

—  SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...