USA chceli včera zaútočiť na Irán, píše New York Times

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Podľa informácii nemenovaného zdroja prestížneho amerického denníka mali eskalujúce vzťahy medzi Washingtonom a Teheránom pred pár hodinami prerásť do otvoreného vojenského konfliktu.

Chystaný útok mal byť odvetou za zostrelenie amerického bezpilotného lietadla. Šlo o pozorovací dron v hodnote 130 miliónov dolárov, ktorý raketou zem-vzduch iránske jednotky zneškodnili v ten istý deň skoro ráno.

Spory o presnej polohe lietadla a teda aj o legitimite celého zásahu stále prebiehajú.

„Bol to nevyprovokovaný útok na americký pozorovací prostriedok v medzinárodnom vzdušnom priestore,”
vyjadril sa Bill Urban, hovorca ústredného velenia americkej armády.

Iránska strana kontruje a prišla s informáciou, že stroj RQ-4 Global Hawk v čase zostrelenia naopak narušoval iránsky vzdušný priestor.

Krátko po incidente sa k situácii vyjadril aj americký prezident. Na twitterovom účte šéfa Bieleho domu sa objavila informácia, že Irán týmto krokom „urobil veľmi veľkú chybu.“ Neskôr však prezident svoj slovník prehodnotil a zmiernil.

Na piatkovej tlačovej konferencii v Teheráne veliteľ iránskych vzdušných síl Amír Ali Hadžizadéh uviedol, že pri bezpilotnom lietadle sa toho času nachádzal aj špionážny stroj P8.

Toto lietadlo má približne 35 členov posádky. Áno, mohli sme zacieliť na toto lietadlo, bolo to naše právo, a áno, bolo americké, ale neurobili sme to. Zasiahli sme bezpilotné lietadlo,” povedal.Úder odvolaný v hodine dvanástej

Nevyspytateľný Donald Trump ale neostal iba pri slovách. Podľa kompetentných úradníkov, ktorí poskytli interné informácie New York Timesu, bol vo štvrtok večer v hre regulárny medzinárodný konflikt.

Jeho začiatku údajne predchádzali dlhé rokovania a debaty medzi diplomatmi, bezpečnostnými špičkami a vedúcimi predstaviteľmi amerického kongresu.

Prezident prv odklepol útok na nepriateľskú radarovú a raketovú techniku. Neskôr boli podľa úradníka vyššej administratívy v bojovej pohotovosti vojaci, lode boli na určenom mieste a bojové lietadlá sa už nachádzali vo vzduchu. Rozhodujúci povel však neprišiel. Trump ho zrušil iba 10 minút pred plánovaným začiatkom ofenzívy.

Doteraz nie je jasné, prečo prezident Trump zmenil svoj postoj alebo prečo administratíva prehodnotila vlastnú stratégiu. Vylúčené nie sú ani neskoršie útoky.

Kvôli podrobnostiam o tejto informácii redaktori New York Times kontaktovali Pentagon aj Biely dom. Obe inštitúcie sa rozhodli celú záležitosť nekomentovať.

— Tím Denník S

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter