Existuje 40 variant pohlaví, vraví český „expert“

Jiří Procházka (Zdroj: idnes.cz)

Prednedávnom sa v českom hlavnom meste uskutočnila európska konferencia LGBT aktivistov. Jej mozgom bola organizácia s názvom ILGA-Europe a hosťovali na nej aj skupiny ako Prague Pride či PROUD. Pri tejto príležitosti bol v internetovej relácii portálu iDnes.cz vyspovedaný psychológ Jiří Procházka, ktorý zastupoval poslednú menovanú organizáciu. Okrem iného divákom počas nej prezradil, že existuje viac ako 40 genderov a že trans muži taktiež menštruujú, nakoľko samotné genitálie ich ako mužov neidentifikujú.

Diskusia v relácii Rozstrel začala porovnaním postavenia LGBT komunity v minulosti a dnes. Tabuizácia témy za socializmu menšine podľa slov Procházku paradoxne prospievala. Nakoľko sa o nej vraj toľko nehovorilo, nebola ani vystavená represiám štátnej moci.

Spoločnosť si (v dnešnej dobe pozn. red.) na genderových a sexuálnych stereotypoch zakladá a sexuálne menšiny vystavuje tlaku,“ skonštatoval o tejto aktuálnej nevýhode Procházka.

Keď vraj pred rokom 1989 prišla sociálka do domácnosti dvoch žien, nemohla napísať, že ide o dve lesby, „pretože to v tom momente neexistovalo,“ hovorí ďalej o ignorancii homosexuality v minulosti. Celkovo však vidí posun k rovnoprávnosti a uznaniu práv LGBT komunity, no nespokojne dodáva, že Česi stále považujú iné vzťahy ako tie medzi mužom a ženou za menej hodnotné.

Média sa genderovým šialenstvom vraj živia

Keď sa dialóg prehupol do súčasnosti, hosť programu sa nechal počuť, že aj v Česku sa nachádza globálne hnutie, ktoré môžeme nazvať ako antigenderové a ako dôkaz mu poslúžilo hnutie Aliancia pre rodinu a jeho rétorika (nemýliť si so slovenskou Alianciou za rodinu pozn. red.).

LGBT a genderový expert Procházka je tiež toho názoru, že spoločnosť je vo vzťahu ku komunite zásobovaná nenávistnými prejavmi a médiá sa genderovým šialenstvom vraj živia.

„Na genderových a sexuálnych stereotypoch si zakladáme. Sexuálne menšiny v Česku žijú pod tlakom, neustále musia niečo vysvetľovať. Mám klientov z radov menšín, ktorí majú úzkosti alebo depresie, sebapoškodzujú sa. Napríklad u trans ľudí je riziko samovraždy enormné,“ konštatoval neskôr psychológ.

Gender neutrálne záchody máme všetci

Veľkú časť rozhovoru moderátora s Procházkom taktiež zabralo preberanie názorov na súčasné globálne trendy súvisiace s dúhovou komunitou. Keď dostal hosť otázku, koľko pohlaví rozlišuje, odvetil, že „pohlavie je administratívna identita založená na binárnom koncepte“ ale z hľadiska sexuológie vraj existuje asi 40 rôznych variant v „zmysle hormónov, chromozómov či genitálií“. Uznáva ale, že väčšinou sa to nakláňa k nejakému pólu.

Reč prišla aj na pojmoslovie a transuxuálneho muža napríklad Procházka identifikuje ako „človeka, ktorému bolo pri narodení prisunuté ženské pohlavie na základe nejakej anatómie,“ ale on sa skôr prikláňa k „sebaidentifikácii.“

Genderový expert sa vyjadril aj k novému počinu firmy Always, ktorá na svojich hygienických vložkách nedávno prestala zobrazovať symbol ženského pohlavia. „Menštruujú taktiež trans muži. To, že majú iné genitálie, ich neidentifikuje ako mužov. Spoločnosť by mala akceptovať to, že sa nejako identifikujú,“ uviedol na margo problematiky.

V poslednej časti relácie prišla reč aj na genderovo neutrálne toalety, ktoré sa v zahraničí stávajú bežnou praxou. Psychológ poznamenal, že sa okolo nich vytvára veľká „panika” a pritom argumentoval, že takéto záchody máme doma všetci.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...