Už aj BBC píše, že Švédsko má obrovský problém s výbuchmi. Útokov sú stovky

Štokholm, Švédsko (Zdroj: Pixabay.com)

Švédsko sa potýka s dlhodobým problémom útokov pomocou výbušnín. Vlani sa udialo 162 takýchto incidentov a tento rok ich len do konca septembra zaznamenali okolo stovky, informuje britský telerozhlas BBC. Podľa polície ide najmä o aktivity zločineckých gangov.

V roku 2017 Švédska polícia nemala na zaznamenanie útoku pomocou výbušniny vlastnú kategóriu. Už ďalší rok sa udialo 162 explózií s útočným motívom. Tieto výbušné útoky sa koncentrujú vo veľkých mestách, akými sú Štokholm, Göteborg alebo Malmo.

Ako píše BBC, minulý mesiac švédska polícia zaznamenala hneď tri explózie v jeden večer. Došlo k nim v rôznych častiach hlavného mesta krajiny. Pre mnohých obyvateľov to bol šok. O týchto útokoch väčšinou počuli, ale vždy sa diali hlavne v okrajových častiach miest.

Nedávna explózia však odtrhla dvere a rozbila okná na budove v mestskej časti Sodermalm v centre Štokholmu. Za prvých deväť mesiacov polícia riešila približne 100 útokov pomocou výbušnín, niektoré z nich aj v centrách väčších miest.

Väčšiny ľudí sa to nedotkne?

Vedúca informačného oddelenia Švédskej polície Linda H. Straafová tvrdí, že za útokmi sú väčšinou kriminálne gangy. Tie sa pomocou výbuchov snažia zastrašiť rivalov alebo členov ich rodín.

Straafová priznáva, že situácia je zlá, avšak netreba mať údajne strach. „Je to vážna situácia, ale väčšina ľudí nemusí mať starosti, keďže sa ich to nedotkne,“ hovorí policajtka.

Útoky sú vykonávané pomocou rôznych, podomácky vyrobených výbušnín alebo ručných granátov. Tento „nový“ problém núti švédskych policajtov hľadať pomoc za hranicami. Spolupracujú so špecialistami na výbušniny z Nemecka, Spojených štátov alebo Holandska.

Európske Mexiko

Ako informuje BBC, tento nový švédsky fenomén skúmal aj kriminológ Amir Rostami. Jediná krajina, ku ktorej vie Rostami Švédsko prirovnať je Mexiko. Táto stredoamerická (severoamerická) krajina pritom bojuje s masívnym počtom zločineckých skupín.

„Toto je unikátne pre krajiny, v ktorých neprebieha vojna alebo nemajú dlhodobý problém s terorizmom,“ mieni kriminológ.

Kto stojí za útokmi

Podľa polície ide o rovnaké gangy, ktoré majú na svedomí rast drogových aktivít, alebo útokov so strelnými zbraňami. Po novom sa do ich repertoáru očividne zaradili aj výbušniny.

Zloženie týchto skupín nie je veľmi známe, keďže polícia nevydáva informácie o etnicite, rase alebo pôvode podozrivých a odsúdených. Straafová však hovorí, že väčšina má veľmi podobné zázemie.

Malo by ísť o imigrantov druhej alebo tretej generácie, ktorí vyrástli vo Švédsku a pravdepodobne pochádzajú zo sociálne slabších pomerov. Podľa Švédskej polície však „nie je korektné“ tvrdiť, že ide najmä o migrantov.

— Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...