Manžel podpredsedníčky PS požadoval v Bruseli viac peňazí na boj proti dezinformáciám

Daniel Milo (Zdroj: multimedia.europarl.europa.eu)

Daniel Milo, verejnosti známy vďaka spolupráci s inštitútom GLOBSEC a manželstvu s podpredsedníčkou Progresívneho Slovenska Irenou Biháriovou, pred niekoľkými dňami navštívil Brusel. Na výbore Európskeho parlamentu pre občianske slobody a vnútorné záležitosti EÚ (tzv. výbor LIBE) z jeho úst mimo iného zaznelo, že na úrovni EÚ treba vynaložiť viac financií na boj proti dezinformáciám a rád by taktiež v tomto smere posilnil postavenie Európskej komisie.

V úvode svojho príspevku (od 17:26:20) k preberanej téme „Sloboda médií, sloboda vyjadrovania a boj proti nenávistným prejavom v online a offline priestore“ sa predstavil ako výskumník GLOBSECu. Think tanku, ktorého agendou je bezpečnosť a boj proti dezinformáciám v záujme ochrany demokracie.

Nárast prílevu dezinformácií na naše územie Milo datuje do roku 2014 a dáva ho do súvislosti aj s „geografickou blízkosťou“ Slovenska a Ukrajiny, kde sa toho času rodili zárodky konfliktu.

Aby ilustroval problém, voči ktorému naša krajina údajne stojí, celý čas si pomáhal počítačovou prezentáciou a ozrejmil niekoľko konkrétnych príkladov.

Svoj výpočet začal mesačníkom Zem a Vek a jeho vzťahom k židovstu. Hoci časopis ani raz nemenoval, z kontextu bolo zrejmé, že ide práve o toto periodikum. Spomenul napríklad ním publikované myšlienky o tom, že židia sú veľmi šikovní pokiaľ ide o presadzovanie ich záujmov, taktiež údajné ovplyvňovanie volieb prostredníctvom médií v ich područí či napríklad aj kritizovanú fotomontáž, na ktorej bol Zuzane Čaputovej modifikovaný nos tak, aby vyzerala „viac židovsky“.

V ďalšom bode spomenul zmonitorovanie niekoľkých stoviek facebookových stránok, ktoré mali šíriť falošné správy v prospech pravicových kandidátov v šiestich európskych krajinách či donorov, ktorí subverzívne pôsobia na Európsku úniu.

Konkrétne menoval Stevea Bannona a jeho hnutie Movement či „ruské špinavé ropné peniaze“, ktoré majú napomáhať Lige Mattea Salviniho. Ciel je vraj ten istý, „sabotovať, podkopať a ovplyvniť slobodné a férové voľby v Európe“.

Na pretras prišla aj ruská motorkárska skupina Noční vlci, ktorá sa v kontexte Slovenska spomína najmä v súvislosti s oslavou konca 2. sv. vojny, ktorú si jej členovia pripomínajú jazdou z Moskvy do Berlína a prechádzajú pritom aj cez naše územie.

Milo sa nechal počuť, že hoci sme všetci vďační Červenej armáde za „oslobodenie spod fašizmu“, problémom je to, že okrem iného títo motorkári „šíria proruské naratívy“. Varoval taktiež pred ústredím Nočných vlkov neďaleko Bratislavy, na ktorom trénujú rôzne „paramilitantné skupiny“ na strelnici či na obrnených vozidlách.

Tieto aktivity sú podľa Mila „iba malými kúskami oveľa väčšieho puzzle“ a podľa jeho mienky čelíme „koordinovanej, dobre plánovanej, štedro financovanej“ snahe mocností ako Rusko alebo Čína „podkopať našu demokraciu“.

Aby ilustroval ako málo EÚ robí, aby sa týmto údajným aktivitám bránila, porovnal rozpočet ruských štátnych televízií, ktoré podľa neho tieto falošné správy šíria, a európsky rozpočet vyhradený na ich „debunkovanie“. V prvom prípade ide o 1,3 miliardy euro, v druhom iba o 5 miliónov euro. „Ako si môžeme vôbec myslieť, že túto konfrontáciu vyhráme?“ pýta sa rečnícky Daniel Milo.

Riešením je podľa neho zabezpečiť, aby „bola online integrita EÚ prioritou,“ uzavrieť legislatívne „medzery vo financovaní politických kampaní,“ overovať politické reklamy prostredníctvom Facebooku, aplikovať „inovatívne riešenia“ či napríklad „signifikantne“ zvýšiť financovanie protidezinformačných aktivít. Monitorovať dopad týchto aktivít by pritom mala Európska komisia.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...