Zbohom Harabinovi? Kotlebovci, KDŽP a Národná koalícia zrejme začali rokovať o volebnom pakte

Strany KDŽP Aliancia za Slovensko, Národná koalícia a strana Doma dobre rokujú o založení Národného bloku, s ktorým chcú ísť zabojovať v nadchádzajúcich voľbách. Pridať by sa mohol aj Marian Kotleba, ktorý na dnes zvolal tlačovú konferenciu v Ružomberku. Vlasť so Štefanom Harabinom by tak mohla dostať košom.

Aj keď konzervatívna KDŽP nespomína vo svojom vyhlásení Mariana Kotlebu ani jeho ĽSNS, tak je možné, že by sa práve kotlebovci mohli stať ďalšou súčasťou takzvaného Národného bloku. Portál Aktuality.sk píše, že Kotleba sa na dnešnej tlačovke vraj chystá oznámiť spojenectvo práve so stranou KDŽP, to však nie je isté.

S istotou však vieme, že Kotleba už v nedeľu dostal pozvánku na stretnutie od Štefana Harabina, ale to je naplánované až na zajtra (14.11.). Jasné je už aj to, že na spoločnom postupe pri rokovaniach sa dohodli mimoparlamentné strany KDŽP, Národná koalícia a Doma dobre.

KDŽP pritom nevylučuje, že rokuje aj s kotlebovcami. Predseda strany Tomáš Taraba v reakcii pre Denník S nepoprel, že by rokovania prebiehali, ale nechcel povedať nič bližšie vzhľadom na to, že ide o stále živý proces.

S Harabinom alebo bez neho?

Ak by sa ĽSNS skutočne dohodla s KDŽP na spolupráci v rámci Národného bloku, tak by potom pakt s Harabinom pravdepodobne neprichádzal do úvahy. Sudca Najvyššieho súdu už totiž avizoval, že na kandidátke ani v strane Vlasť nebudú bývalí politici, a to sa nedá povedať o žiadnej z troch strán, ktoré sa dohodli na spolupráci pri rokovaniach o vytvorení Národného bloku.

Národná koalícia (NK), ktorej podpredsedom je bývalý člen HZDS a exminister financií Mečiarovej vlády Sergej Kozlík, síce podporila v prezidentských voľbách Štefana Harabina, ale ten potom odmietol ponuku NK na spoluprácu, takže vzťahy volebného lídra strany Vlasť s bývalými HZDSákmi dnes zrejme nebudú najlepšie.

Konzervatívnu KDŽP-Aliancia za Slovensko založil bývalý poslanec hnutia OĽaNO Štefan Kuffa, podľa ktorého má Národný blok reálnu šancu vyhrať februárové parlamentné voľby. Strana Doma dobre, ktorá sa do bloku tiež pridala, je zase politickým projektom bývalého ministra pôdohospodárstva Vladimíra Chovana nominovaného Mečiarovým HZDS.

Vo všetkých stranách, ktoré sa zatiaľ prihlásili k Národnému bloku sú teda bývalí politici, čo Harabin odmieta a KDŽP v minulosti síce viackrát pripustila spoluprácu s Harabinom a dokonca ho aj podporila v prezidentských voľbách, ale neskôr sa veci zmenili. Je preto možné, že Harabin zostane v konzervatívnych a pronárodných kruhoch pred voľbami osamote, ak sa kotlebovci dohodnú s kuffovcami a pridajú sa do volieb k Národnému bloku.

Pripomeňme, že KDŽP prednedávnom podpísalo so Slovenskou národnou stranou Memorandum za život a vlasť, v ktorom sa píše, že jeho signatári „odmietajú násilie, neznášanlivosť a extrémizmus v akejkoľvek podobe, vrátane neofašistického alebo neoliberálneho“ extrémizmu. Kotlebovci dlhodobo odmietajú obvinenia z šírenia extrémizmu či propagácie ideológií vedúcich k potláčaniu ľudských práv.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...