SNS chce trestať propagáciu pedofílie. Minister Gál s návrhom nesúhlasí

Gábor Gál (Zdroj: SITA)

Skupina poslancov Slovenskej národnej strany iniciovala rozšírenie legislatívy o nový paragraf, ktorý by trestal propagovanie patologických sexuálnych praktík. Nie je pritom zložité domyslieť si, že ide o odozvu na relativizovanie a obhajovanie deviácii, ktorému je západná spoločnosť v ostatných rokoch vystavená. Rezort spravodlivosti však tomuto kroku neaplauduje.

Skupina ôsmich poslancov z SNS pridanie skutkovej podstaty nového trestného činu v dôvodovej správe obhajuje viacerými tézami. Cieľom je vraj ochrana spoločnosti voči podpore a verejnej propagácii rôznych sexuálnych patologických praktík a najzávažnejších porúch sexuálneho zamerania, ktorými sú pedofília, nekrofília a zoofília.“

Ako platformu, na ktorej sa takýto nemravný obsah ľahko šíri, národniari identifikujú internet či sociálne siete a preto je podľa ich mienky „nevyhnutné stanoviť nové prísnejšie hranice.“

Návrh má byť podľa ich slov aj reakciou na doteraz publikované „články o niektorých patologických praktikách.“

Zákaz propagovania týchto praktík a aktivít má mať aj preventívny rozmer, nakoľko to podľa dôvodovej správy môže u „časti verejnosti, a najmä u rizikových jednotlivcov, vzbudiť dojem v spoločenskú akceptáciu“ takéhoto správania. A vo finálnom štádiu aj podnietiť jednotlivca k „súvisiacemu trestnému konaniu.“

Ministerstvo: spadá to pod ohrozovanie mravnosti

Zo stanoviska, ktoré Gálov úrad poskytol v medzirezortnom pripomienkovom konaní, vyplýva nesúhlas s touto zmenou. Celá vec vraj vyžaduje širšiu odbornú diskusiu a význam pojmov ako pedofília, nekrofília či zoofília údajne zo zákona skryte vyplýva a vraj sa nejaví ako vhodné definovať výrazy, ktoré sú už zaužívanou praxou.

„Navyše, predmetné parafílie sú v prvom rade duševnou poruchou, a teda ide o problematiku spadajúcu pod oblasť zdravotníctva. Navrhované definície by mali byť primárne obsahom právnych predpisov relevantných pre oblasť zdravotníctva, nie však v normách trestného práva,“ možno sa dočítať v stanovisku ministerstva.

Propagovanie týchto sexuálnych úchyliek vraj už trestné je a spadá pod trestný čin ohrozovania mravnosti, ktorý myslí aj na rozširovanie a sprístupňovanie takto závadného materiálu.

Most sa chce tým prešmyknúť inam, vraví Hrnko

Jeden z predkladateľov návrhu Anton Hrnko s Gálovými pripomienkami nesúhlasí a dodáva, že máme iba „ustanovenia také, ktoré trestajú šírenie detskej pornografie či zneužívanie detí a mladistvých, ale to, čo sa stalo v niektorých mainstreamových denníkoch, že obhajovali pedofíliu, tak na to ešte paragraf nemáme.“

Za negatívnym stanoviskom rezortu podpredseda SNS vidí aj to, že „Most-Híd (ktorý kontroluje ministerstvo spravodlivosti pozn. red.) momentálne už zacítil príležitosť, že by sa mohol prešmyknúť niekde inde,“ čím pravdepodobne narážal na blížiace sa voľby.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rokovania o vytvorení jednotnej maďarskej strany sa posunuli dopredu

Rokovania o vytvorení jednotnej maďarskej strany sa posunuli dopredu

Počas tohto týždňa pokračovali rokovania medzi Mostom-Híd, Stranou maďarskej komunity (SMK) a hnutím Spolupatričnosť o vytvorení spoločnej maďarskej strany. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Magdeme, rokovania od podpísania memoranda o vytvorení novej strany v auguste..

Odoberajte náš newsletter