Štvrtina slovenských detí má nadváhu. V Európe však „vedie“ Taliansko

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Expert na výživu Roland Kupka varuje, že skoro v každej krajine bojujú deti s nejakým výživovým problémom. Ide buď o podvýživu, jednostrannú stravu alebo nadváhu. Práve rast obéznych a tučných detí je rýchlo rastúci svetový problém. Dôvodom je nezdravá strava ako nealkoholické nápoje a rýchle občerstvenie, ale aj nedostatok pohybu.

Väčšina štátov sa potýka s nejakým výživovým problémom, hovorí expert na výživu z Unicefu Roland Kupka.

Podvýživu zažíva skoro 150 miliónov detí. Dôvodom nedostatku potravín sú hlavne konflikty alebo prírodné katastrofy. Ďalšia časť detí, približne 340 miliónov, má síce stravy dosť, avšak je príliš rovnaká. Mladým ľuďom potom chýbajú niektoré dôležité látky ako vitamín A alebo železo.

Kontrast v krajine

Kupka rozpráva o svojej ceste v Nigérii. Na severe krajiny videl mnoho detí, ktoré hladovali pre prebiehajúcu občiansku vojnu. Naopak, na juhu zeme v metropole Lagos videl mnoho detí s nadváhou. „Ten kontrast bolo šialene vidieť,“ hovorí expert.

Nadváha sa týka asi 40 miliónov detí po celom svete. Ide v praxi o novú rizikovú skupinu, keďže doteraz sa väčšina aktivít zameriavala na deti s nedostatkom potravín. „Ale sú oblasti, kde sme sa najprv potýkali s podvýživou a teraz je tam viac nebezpečná nadváha,“ vysvetľuje Kupka.

Kde je najviac tučných detí

Najviac detí s nadváhou v Európe sa prekvapivo nachádza v Taliansku, uvádza Detský fond OSN. Vo všeobecnosti majú krajiny južnej Európy veľké počty tučných ratolestí.

„Počet obéznych detí medzi 5. až 19. rokom života sa po celom svete takmer zdvojnásobil,“ hovorí Kupka a dodáva, že za to môže najmä nezdravá strava od veľkých korporácií. Konkrétne spomína nealkoholické nápoje a rýchle občerstvenie.

Česi sú na tom horšie ako my

Podľa štúdie Unicef z roku 2016, ktorá skúmala okrem iného aj počet obéznych detí v krajinách OECD a EÚ, to nevyzerá pre Európu dobre. V tom roku bolo najviac tučných 5 až 19 ročných detí v USA, niečo cez 41 %.

V Európe bolo vtedy na prvom mieste Grécko s 37,26 % detí, nasledovala Malta s 37,11 % a na treťom mieste Taliansko, kde bolo 36,87 % detí s nadváhou. Česko sa umiestnilo na 24. mieste, detí s nadváhou tam je 27,19 %. Slovensko na tom bolo o niečo lepšie, umiestnili sme sa na 36. mieste s 23,36 % detí, ktoré majú nejakú formu nadváhy.

— Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter