Progresívec Šimečka pripúšťa tresty pre Poľsko a Maďarsko. EÚ hrozí rozklad zo strany fašistov, tvrdí

Michal Šimečka (Zdroj: SITA)

Michal Šimečka (PS/Renew) bude ako spravodajca zodpovedný za prípravu novej legislatívy Európskej únie, ktorá má umožniť zakročiť proti štátom nedodržiavajúcim demokratické pravidlá. Agentúru SITA o tom informoval v tlačovej správe. Návrh vzniká v reakcii na situáciu v členských štátoch ako Maďarsko či Poľsko.

Často počúvame, že o zásadných veciach v Európe rozhodujú len veľké štáty, a slovenskí zástupcovia v Bruseli nič nezmôžu. Teraz vidíme, že to tak nie je,“ povedal Šimečka. Vytýka Maďarsku a Poľsku obmedzovanie nezávislosti médií a súdnictva, ktoré môžu podľa neho vlády po presadení kontroverzných zákonov jednoducho ovplyvňovať.

Podľa Šimečku sa však ukazuje, že EÚ nemá dostatočné nástroje, aby v podobných prípadoch včas a účinne zakročila. „Situácia v týchto krajinách je varovaním, že demokracia a spravodlivosť už nie sú v Európskej únii samozrejmosťou. Ak Únia nenájde politickú odvahu a nové nástroje, hrozí jej vnútorný rozklad zo strany polodiktátorov, oligarchov a fašistov,“ uviedol v tlačovej správe europoslanec.

Podstatou nového mechanizmu bude podľa Šimečku každoročné hodnotenie všetkých štátov v oblasti demokracie a spravodlivosti. „Budem presadzovať, aby súčasťou nového mechanizmu boli aj sankcie v prípade, ak ani po dialógu nedôjde k náprave. Či už formou presmerovania tzv. eurofondov, žalôb na európsky súd alebo vyvolaním článku 7,“ uzavrel. Článok 7 umožňuje teoreticky pozastavenie práv člena EÚ, ak porušil ochranu zásad právneho štátu.

O tom, že návrh bude ako spravodajca Európskeho parlamentu pripravovať slovenský europoslanec, rozhodol dnes výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody a vnútorné veci.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Obrovská strata pre ľudstvo, smeje sa Naď z vyhadzovu Blahu a Chmelára

Obrovská strata pre ľudstvo, smeje sa Naď z vyhadzovu Blahu a Chmelára

Včera v slovenskom mediálnom priestore zarezonovali aj správy o prepustení pedagóga a analytika Eduarda Chmelára a poslanca Ľuboša Blahu (Smer-SD) z Akadémie policajného zboru. Okomentoval ich aj šéf rezortu obrany. Obaja ľavicoví aktéri, ktorí sú zároveň zvučnými kritikmi vládnej politiky, pritom označujú ako..

Odoberajte náš newsletter